Tyto volby jsme vyhráli, teď založím politickou stranu, oznámil Slovensku Kiska

Kiska a jeho strana

Tyto volby jsme vyhráli, teď založím politickou stranu, oznámil Slovensku KiskaAKTUALIZOVÁNO
Andrej Kiska Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Echo24

Dosluhující slovenský prezident Andrej Kiska ve středu oznámil, že založí vlastní politickou stranu. V krátkém videu, které zveřejnil na svém facebooku, uvedl, že jako nadstranická hlava státu poskytne další podrobnosti o nové formaci, až mu 17. června skončí pětileté funkční období. Expremiér Robert Fico, který stojí v čele nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), reagoval slovy, že Kiska se chce dostat k moci, aby zakryl své podvody.

 

"Slovensko chce změnu. Tyto volby jsme vyhráli, nyní musíme vyhrát parlamentní volby, proto založím politickou stranu. Chci spojit slušné a ochotné lidi a změnit naši zemi k lepšímu," prohlásil Kiska v krátkém spotu se zřejmým poukazem na víkendové vítězství Zuzany Čaputové v prezidentských volbách. "Přidejte se, je nás víc," dodal.

Podle informací listu Denník N kvůli spolupráci už Kiska oslovil mimo jiné expremiérku Ivetu Radičovou, opozičního poslance Gábora Grendela, europoslankyni Janu Žitňanskou či ekonoma Marcela Klimeka. Radičová ale už uvedla, že do žádné strany vstoupit nehodlá a nebude kandidovat ani do parlamentu. Spolupráce s prezidentem se podle ní týká programu.

Fico, který je dlouhodobým odpůrcem dosluhujícího slovenského prezidenta, v pondělí označil Kisku za "jednoho z nejlínějších politiků", jaké za své politické kariéry potkal. "Co je nejpodstatnější, nechce nic jiného, než se dostat k moci, aby zametl pod koberec všechny své daňové, pozemkové a bůhví ještě jaké podvody, které vyjdou na povrch," uvedl expremiér na videu, které zveřejnil na facebooku.

Kiska je podle posledních anket nejdůvěryhodnějším politikem na Slovensku. Z průzkumu agentury AKO, jehož výsledky o víkendu zveřejnila televize TA3, vyplynulo, že devět procent Slováků by určitě volilo Kiskovu stranu, pokud by ji dosavadní hlava státu založila.

Prezident původně plánoval, že se z politiky stáhne a podruhé se proto o post hlavy státu neucházel. Svůj postoj však začal měnit po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tvrdil však, že stranu nezaloží, nebude kandidovat do parlamentu a že ani neuvažuje o funkci premiéra.

Parlamentní volby by se na Slovensku měly konat na přelomu února a března příštího roku.

Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) prezidentův krok kritizovala. "Už v minulosti jsme uvedli, že vstup Andreje Kisky do stranické politiky má smysl tehdy, když posílí některé ze současných politických uskupení. Pokud naopak jen rozmnoží počet politických subjektů, vidíme v tom problém," uvedla SaS. "Demokratické strany, které se musí spojit, aby odstavily od moci Směr-sociální demokracii a extremisty, budou mezi sebou svádět ještě větší zápas o voliče," varovala SaS podle listu Sme.

Politolog Grigorij Mesežnikov upozornil, že Kiskova strana může posílit středopravý tábor, stávající strany v tomto spektru ale mohou ztratit. Prezidentův projekt podle něj totiž může oslovit hlavně voliče koalice Progresivní Slovensko a Spolu a stran SaS, Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti či Most-Híd. Některým by mohl hrozit propad na práh zvolitelnosti, a tak předpokládá snahy o zakládání širších koalic. Mesežnikov zdůraznil, že podle průzkumů má prezidentova strana potenciál získat kromě voličů stávajících stran i část nerozhodnutých. "Výsledkem může být značné přeskupení sil," dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Slovenské volby ve stínu rekordně nízké účasti. Kiska i Zeman přitáhli daleko víc lidí

Koalice podporující Čaputovou zdvojnásobila preference, Směr-SD oslabil, ale zůstal nejsilnější