Zástupci Korejí jednají o společných sportovních týmech na Asijských hrách

Vztahy v Koreji

Zástupci Korejí jednají o společných sportovních týmech na Asijských hráchNOVÉ
Nástup společného týmu obou Korejí na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Představitelé Severní a Jižní Koreje se sešli k jednání o tom, zda při zahajovacím ceremoniálu srpnových Asijských her nastoupí jejich sportovci spolu a zda vytvoří v některých sportech společné týmy. Na Korejském poloostrově se letos snížilo napětí, když diktátor KLDR Kim Čong-un zastavil raketové a jaderné testy své země a vydal se na cestu diplomacie. Minulý týden se generálové armád obou Korejí dohodli na obnově vojenské telefonické horké linky.

V tomto týdnu budou zástupci Severní a Jižní Koreje diskutovat o obnově setkání rodin rozdělených korejskou válkou z let 1950-53, rovněž pak o možném obnovení přerušených železničních a silničních spojení mezi oběma zeměmi a zřízení jihokorejského styčného úřadu v KLDR.

Nové mezikorejské schůzky přicházejí poté, co se v úterý sešli na historickém summitu v Singapuru severokorejský vůdce Kim a americký prezident Donald Trump. Kim na summitu zopakoval svůj slib pracovat na „úplném odstranění zbraní z Korejského poloostrova“, Trump za to slíbil Pchjongjangu bezpečnostní záruky a pozastavení společných vojenských cvičení s Jižní Koreou.

Předmětem dnešních rozhovorů, které se konají ve vesnici Pchanmundžom v demilitarizovaném pásmu mezi oběma Korejemi, je spolupráce korejských sportovců na Asijských hrách, jež letos pořádá Indonésie. Jednat by se mělo i o možném uspořádání basketbalových zápasů týmů Severní a Jižní Koreje, které vůdce KLDR Kim navrhl na summitu s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem v dubnu, uvedlo jihokorejské ministerstvo sportu.

Delegace Severní a Jižní Koreje již letos nastoupily společně na zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu a pro olympiádu byl vytvořen také společný ženský hokejový tým.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Překvapivé setkání. Lídři obou Korejí na hranici řešili summit s Trumpem

Zničení jaderného střediska KLDR budou mediálně pokrývat i Jihokorejci

Sdílet:

svet
×

Podobné články