2 Kuriozní nález nejstaršího chlebu

Archeologové objevili nejstarší chléb. Vzniku zemědělství předchází o tisíce let

, NOVÉ

Témata:

Kmeny lovců a sběračů zřejmě pekly chléb tisíce let před zrodem zemědělství. Ukazuje to objev archeologů z naleziště v Jordánsku, který na světlo vynesl pozůstatky nejstaršího známého bochníku chleba. Jeho stáří mezinárodní tým archeologů odhadl na 14 400 let a podle dostupných informací předchází vzniku zemědělské společnosti alespoň o 4 tisíce let, píše server The Telegraph.

Podle vědců snaha vyvinutá k upečení chleba pravděpodobně značí, že byl jeden při zvláštních příležitostech. „Příprava chleba zahrnuje složité a náročné činnosti jako odslupkování obilných zrn, jejich mletí, hnětení a pečení,“ okomentoval profesor Dorian Fueller z londýnského institutu archeologie.

Zbytky chleba archeologové odhalili na nalezišti Shubayqa v severovýchodním Jordánsku. Tehdejší kultura Natúfien, která na místě žila, existovala od epochy lovců a sběračů až do příklonu společnosti k zemědělství, archeologové ji proto často studují ve snaze zjistit, jak a proč k zásadní změně došlo.

Zkoumání také přineslo informace o tom, že tehdejší lidé ukládali a dále zpracovávali pravěké druhy rostlin, předchůdce dnešního obilí, ještě předtím, než kam se datuje počátek vaření. 

Nálezy srpů a dalších nástrojů už v minulosti vedly výzkumníky k názoru, že kultura Natúfien rostliny zpracovávala a nepožívala je syrové, nález zbytků pečeného chlebu je však prvním takovým přímým důkazem. „Nález opečených kousků jídla v Shubayqa je jedinečný nález, díky němuž můžeme lépe charakterizovat jídelní návyky staré 14 tisíc let,“ popsala důležitost objevu archeobotanička Amaia Arranz Otaeguiová z univerzity v Kodani.

Nalezené vzorky jsou podle vědců podobné těm z období neolitu a těm z římských vykopávek na území Evropy. Dalším krokem bude podle Otaeguiové zjistit, zda pečení chleba nějakým způsobem ovlivnilo pozdější účelné pěstování rostlin.  

Výzkum byl publikován v magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Čtěte také: Kostry v těsném objetí. Ženu z doby bronzové mohli pohřbít zaživa

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.