Místopředsedkyně ODS připustila vládu s ANO i obviněným Babišem

jednání o vládě

Místopředsedkyně ODS připustila vládu s ANO i obviněným BabišemAKTUALIZUJEME
Alexandra Udženija Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

mh

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija opatrně připustila možnou koalici ODS a ANO, ve které by byl i obviněný Andrej Babiš (ANO). „V tuto chvíli si ten scénář dokážu představit těžko, ale neříkám, že je to absolutně, stoprocentně vyloučené,“ uvedla Udženija v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Podle místopředsedkyně ale bude Babiš muset změnit svůj přístup k jednání. „Pan Babiš si musí vyjasnit, jakým směrem chce tu politiku dělat. Není možné, aby pan Babiš jeden den jednal s komunisty, druhý s SPD, třetí den s ODS. To je přeci neslučitelné a nemá to žádnou logiku,“ řekla.

Andrej Babiš by si podle Udženiji mohl vzít příklad z Německa. „Paní Merkelová řekla, s kým bude jednat. A teprve když se neshodli na programu, otočila se k sociální demokracii.“

Podmínkou pro případnou koalici s ANO je podle místopředsedkyně dodržení Vyšehradské deklarace, kterou ODS představila před volbami. „Pro nás je nejdůležitější, aby se snížily daně, aby se přestali dusit malí a střední podnikatelé a živnostníci, aby bylo méně byrokracie a abychom přestali lidem určovat, jak budou žít svůj život. Tedy, aby se ponechala svoboda volby, což se v uplynulých čtyřech letech nedělo. Tady se diktuje, jestli máte poslat dítě do školky nebo do jeslí, jestli můžete někde kouřit...“

Vyšehradská deklarace

 1. Zvýšení čistých mezd pro všechny zaměstnance cestou snížení daní.
 2. Významné snížení odvodu sociálního pojištění pro zaměstnavatele.
 3. Zvýšení limitu výdajových paušálů pro živnostníky minimálně dvojnásobně.
 4. Závazek vlády nezvyšovat daně pro firmy po celé volební období.
 5. Zavedení jednoduchého a jednotného přiznání daní, sociálního a zdravotního pojištění.
 6. Zrušení EET a zavedení paušální daně pro neplátce DPH – princip „Zaplať a podnikej bez dalších kontrol“ pro nejmenší podnikatele.
 7. Audit byrokratické zátěže a právního systému v klíčových oblastech do šesti měsíců od nástupu vlády a radikální snížení počtu regulací, zákonů a vyhlášek v prvním a druhém roce vlády.
 8. Zavedení systému „všechno v jedněch dveřích“ pro vyřízení všech běžných záležitostí pro občany od 1. 1. 2019.
 9. Výrazné snížení národních dotací soukromým firmám a výrazné snížení investičních pobídek.
 10. Vzdělání se stane finanční a politickou prioritou vlády.
 11. Vláda připraví sebevědomou pozici v EU a strategii prosazování reforem EU založenou na národních zájmech a národním konsenzu. Součástí programu vlády bude odmítnutí povinných uprchlických kvót a povinného přijetí eura.
 12. Vláda nedovolí zpochybňovat euroatlantickou orientaci ČR, zvýší výdaje na bezpečnost, prosadí postupné zvýšení výdajů na obranu do úrovně 2 procent HDP během šesti let.

ODS přitom hned po parlamentních volbách vládu s ANO odmítla. „Platí stanovisko Občanské demokratické strany, že s hnutím ANO nebudeme vést jednání o vládě,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala v říjnu.

 

Ještě na konci ledna pak ODS zopakovala, že do jednání o vládě s ANO nevstoupí. ANO po nezískání důvěry své menšinové vlády nabídlo ODS jednání o vládě, které ale občanští demokraté odmítli. „Přijali jsme pozvání, které přišlo od ANO. Konstatovali jsme, že trvají důvody, proč ODS nevstoupí do jednání o vládě hnutí ANO,“ uvedl tenkrát Fiala. Připomněl také, že hnutí ANO ve Sněmovně nepodpořilo návrhy ODS. A to například na zvyšování obranných výdajů či zrušení zákazu prodeje o svátcích.

Odpoledne vystoupil na tiskové konferenci ODS předseda Petr Fiala. Řekl, že takové řešení je nepředstavitelné. Více zde.

Čtěte také: Lidovci připouští vládu s ANO bez Babiše. Loutkového kabinetu se nebojí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.