Místopředsedkyně ODS připustila vládu s ANO i obviněným Babišem
jednání o vládě
- red,
Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija opatrně připustila možnou koalici ODS a ANO, ve které by byl i obviněný Andrej Babiš (ANO). „V tuto chvíli si ten scénář dokážu představit těžko, ale neříkám, že je to absolutně, stoprocentně vyloučené,“ uvedla Udženija v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.
Podle místopředsedkyně ale bude Babiš muset změnit svůj přístup k jednání. „Pan Babiš si musí vyjasnit, jakým směrem chce tu politiku dělat. Není možné, aby pan Babiš jeden den jednal s komunisty, druhý s SPD, třetí den s ODS. To je přeci neslučitelné a nemá to žádnou logiku,“ řekla.
Andrej Babiš by si podle Udženiji mohl vzít příklad z Německa. „Paní Merkelová řekla, s kým bude jednat. A teprve když se neshodli na programu, otočila se k sociální demokracii.“
Podmínkou pro případnou koalici s ANO je podle místopředsedkyně dodržení Vyšehradské deklarace, kterou ODS představila před volbami. „Pro nás je nejdůležitější, aby se snížily daně, aby se přestali dusit malí a střední podnikatelé a živnostníci, aby bylo méně byrokracie a abychom přestali lidem určovat, jak budou žít svůj život. Tedy, aby se ponechala svoboda volby, což se v uplynulých čtyřech letech nedělo. Tady se diktuje, jestli máte poslat dítě do školky nebo do jeslí, jestli můžete někde kouřit...“
Vyšehradská deklarace
- Zvýšení čistých mezd pro všechny zaměstnance cestou snížení daní.
- Významné snížení odvodu sociálního pojištění pro zaměstnavatele.
- Zvýšení limitu výdajových paušálů pro živnostníky minimálně dvojnásobně.
- Závazek vlády nezvyšovat daně pro firmy po celé volební období.
- Zavedení jednoduchého a jednotného přiznání daní, sociálního a zdravotního pojištění.
- Zrušení EET a zavedení paušální daně pro neplátce DPH – princip „Zaplať a podnikej bez dalších kontrol“ pro nejmenší podnikatele.
- Audit byrokratické zátěže a právního systému v klíčových oblastech do šesti měsíců od nástupu vlády a radikální snížení počtu regulací, zákonů a vyhlášek v prvním a druhém roce vlády.
- Zavedení systému „všechno v jedněch dveřích“ pro vyřízení všech běžných záležitostí pro občany od 1. 1. 2019.
- Výrazné snížení národních dotací soukromým firmám a výrazné snížení investičních pobídek.
- Vzdělání se stane finanční a politickou prioritou vlády.
- Vláda připraví sebevědomou pozici v EU a strategii prosazování reforem EU založenou na národních zájmech a národním konsenzu. Součástí programu vlády bude odmítnutí povinných uprchlických kvót a povinného přijetí eura.
- Vláda nedovolí zpochybňovat euroatlantickou orientaci ČR, zvýší výdaje na bezpečnost, prosadí postupné zvýšení výdajů na obranu do úrovně 2 procent HDP během šesti let.
ODS přitom hned po parlamentních volbách vládu s ANO odmítla. „Platí stanovisko Občanské demokratické strany, že s hnutím ANO nebudeme vést jednání o vládě,“ prohlásil předseda ODS Petr Fiala v říjnu.
Ještě na konci ledna pak ODS zopakovala, že do jednání o vládě s ANO nevstoupí. ANO po nezískání důvěry své menšinové vlády nabídlo ODS jednání o vládě, které ale občanští demokraté odmítli. „Přijali jsme pozvání, které přišlo od ANO. Konstatovali jsme, že trvají důvody, proč ODS nevstoupí do jednání o vládě hnutí ANO,“ uvedl tenkrát Fiala. Připomněl také, že hnutí ANO ve Sněmovně nepodpořilo návrhy ODS. A to například na zvyšování obranných výdajů či zrušení zákazu prodeje o svátcích.