VIDEO: Letající taxi má za sebou první úspěšný let. Do provozu by mělo jít do roku 2025

VIDEO: Letající taxi má za sebou první úspěšný let. Do provozu by mělo jít do roku 2025VIDEO UVNITŘ
Aerotaxi Lilium při pokusném letu Foto:

Foto: Printscreen z Youtube/ Lilium

Svět

Bezpilotní aerotaxi

Echo24

Aerotaxi německého start-upu Lilium uskutečnilo svůj první let. Pětimístný dálkově řízený letoun poháněný baterií se počátkem května krátce vznesl vertikálně na mnichovském letišti. Lilium doufá, že stroj bude uveden do provozu do roku 2025, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.

Společnost zveřejnila videozáznam z prvního letu až teď. Je na něm vidět, jak se stroj pomalu zvedá a pak se vznáší nad zemí, než se na ni vrátí. Stroj ale neudělal otočku kolem letiště, jako v roce 2017 starší dvoumístný prototyp.

Následovat budou další testy a práce na získání certifikace letové způsobilosti od evropských a amerických orgánů pro bezpečnost letectví.

Lilium usiluje o revoluci v letecké dopravě na krátké vzdálenosti. Pracuje na nové kategorii letounu, který umí vzlétnout vertikálně a ve vzduchu přejít do standardního letu malého proudového letadla.

Při startu letoun spotřebuje pouze desetinu energie ve srovnání s tradičním startem po ranveji. S nynější bateriovou technologií může letět rychlostí až 300 kilometrů za hodinu.

Společnost, kterou v roce 2015 založili čtyři absolventi technické univerzity v Mnichově, získala od investorů kolem 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). Projekt německého podniku podporují firmy jako je Tencent, Atomico, LGT a Obvious Ventures.

Cílem podniku je vlastnit a provozovat flotilu létajících taxíků, které budou zpočátku řídit piloti s komerční licencí. V delším časovém horizontu Lilium doufá, že vyvine samořízenou verzi.

Lilium sází na to, že klienti dají přednost možnosti dostavit se na letiště 15 minut před odletem a vyhnout se standardním dlouhým procedurám.

V Týdeníku Echo a na EchPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rolls-Royce spolupracuje na létajícím taxi. Má smět i na letiště a heliporty

Související články