1 Lion Air

Záhada zřícení indonéského letadla se objasňuje. Poškozený byl ukazatel rychlosti

Nové

Témata: ,

Letadlo indonéské společnosti Lion Air, které se před týdnem zřítilo do Jávského moře se 189 lidmi na palubě, mělo při svých posledních čtyřech letech problémy s ukazatelem rychlosti. Vyplývá to z údajů, které jsou zaznamenány v černé skříňce letounu, prohlásil dnes šéf indonéské národní komise pro dopravní bezpečnost Soerjanto Tjahjono.

Letadlo společnosti Lion Air, které minulé pondělí mířilo z indonéské metropole Jakarty do letoviska u ostrova Sumatra, havarovalo krátce po startu. Ve čtvrtek potápěči našli jednu z takzvaných černých skříněk, a sice zapisovač letových údajů. Po hlasovém záznamníku hovorů z kokpitu nadále pátrají.

Úřady již dříve uvedly, že nehodu nikdo nepřežil. V moři byly nalezeny osobní věci cestujících i pozůstatky některých obětí. Čtrnáct obětí bylo zatím identifikováno. Vrak letounu leží zhruba v třicetimetrové hloubce na dně moře.

Vyšetřovatelé předpokládají, že příčinou nehody byly technické problémy teprve dva měsíce starého letounu Boeing 737 MAX 8. Šéf národní komise pro dopravní bezpečnost Tjahjono a vyšetřovatel Nurcahyo Utomo na dnešní tiskové konferenci uvedli, že letadlo mělo při svých posledních čtyřech letech problémy s ukazatelem rychlosti letu.

Pasažéři z předposledního letu boeingu, který mířil v neděli 28. října z ostrova Bali do Jakarty, v uplynulých dnech na sociálních sítích popsali kolísání rychlosti a výšky letu, které vyvolalo na palubě paniku i nevolnost některých cestujících. Nakonec se ale chování letounu stabilizovalo a stroj do hlavního města Indonésie doletěl.

Ředitel firmy Lion Air Edward Sirait doposud tvrdil, že před osudným letem boeingu v pondělí 29. října z Jakarty do města Pangkalpinang na ostrově Bangka, který se nachází v těsné blízkosti ostrova Sumatra, byla závada na letadle odstraněna.

Nové zprávy o technických problémech stroje vyšly dnes najevo po setkání rozhořčených příbuzných obětí a představitelů, kteří dohlížejí na pátrací operace a vyšetřování katastrofy.

Šéf národní komise pro dopravní bezpečnost Tjahjono dnes sdělil, že letadlo neexplodovalo ve vzduchu a do moře se zřítilo nedotčené, s běžícím motorem. „O tom svědčí ztráta všech lopatek turbíny,“ řekl Tjahjono. „Velké množství malých úlomků letounů a poměrně malá plocha, na které byly trosky rozptýleny, ukazuje, že letadlo se zřítilo na hladinu velmi vysokou rychlostí,“ dodal.

Čtěte více: Proč spadl Boeing Lion Air? Záhadu má vyřešit nalezená černá skříňka

Do pátrání po indonéském letadle byly nasazeny podmořské roboty