Kdo přejde hranice USA nelegálně, nebude mít nárok na azyl. Trump už připojil podpis

překážka pro nelegály

Kdo přejde hranice USA nelegálně, nebude mít nárok na azyl. Trump už připojil podpisAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal nařízení, podle kterého nebudou moci získat azyl ti migranti, kteří do USA vstoupí z Mexika nelegálně. O chystaném opatření již ve čtvrtek informovala Trumpova administrativa. Americká unie občanských práv (ACLU) podle agentury AP již Trumpovo nařízení napadla u soudu. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) mezitím vyzval Spojené státy, aby dostály svým mezinárodním závazkům a bez obstrukcí poskytovaly ochranu lidem prchajícím před násilím a útiskem.

„V naší zemi potřebujeme lidi, kteří sem přišli legálně. Ti musí mít přednost,“ řekl Trump poté, co oznámil, že azylové nařízení podepsal. Média očekávala, že nový výnos bude rozporován u soudu, což již učinila ACLU. Ta v žalobě tvrdí, že Trumpovo nařízení je protiprávní a navíc vystavuje rodiny migrantů nebezpečí.

Agentura AP poznamenala, že Bílý dům chce opatřením přinutit migranty, aby do USA vstupovali výhradně přes hraniční přechody a ne přes zelenou hranici.

Prezident rovněž řekl, že velmi brzy vydá nařízení ve věci právní zásady, kdy se americkými občany automaticky stávají i děti cizinců narozené na území Spojených států. Trump na konci října prohlásil, že tuto právní zásadu, kterou zaručuje 14. dodatek americké ústavy, zablokuje. Tehdy uvedl, že k takovému kroku nepotřebuje souhlas Kongresu. O tom ale mnozí odborníci pochybují, proto lze očekávat, že se do věci vloží Nejvyšší soud USA.

Trump dlouhodobě tvrdí, že azylová politika Spojených států každý rok do USA přiláká tisíce migrantů z Latinské Ameriky. K hranicím USA v současné době míří s vidinou lepšího života několik tisíc lidí jako součást takzvaných karavan migrantů. U hranic ale běžence čeká americká armáda, s jejíž pomocí je slíbil Trump zastavit a nevpustit do USA.

Trump v pátek také komentoval čtvrteční rozhodnutí odvolacího soudu v Kalifornii, který nařídil, že prezidentova administrativa musí pokračovat v programu známém jako DACA. Ten před vyhoštěním chrání asi 700.000 přistěhovalců, kteří do USA přišli bez dokumentů jako děti. Trump, který usiluje o zrušení DACA, doufá, že se případu ujme Nejvyšší soud USA. Na něj se Trumpova administrativa v pondělí obrátila s žádostí o souhlas se zrušením programu.

Čtěte také: Životopiskyně Obamová ve své knize tvrdě zúčtovává s Trumpem. Bigotní, xenofobní, svatouškovský

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články