Touha politiků po regulaci je silná. Točíme se v kruhu, bytů bude čím dál méně, varují developeři
VÝVOJ NA NEMOVITOSTNÍM TRHU
Přestože jarní vlna nákazy a s ní spojený odliv turistů znatelně srazil cenu nájmů v lukrativních oblastech centra Prahy, zůstává situace na bytovém trhu nadále stejná a ceny nemovitostí stoupají navzdory klesající křivce ekonomiky. Objem nových hypoték byl během letních měsíců kvůli výhodným úrokovým sazbám rekordní, developeři však upozorňují, že především pražský trh se točí v kruhu. Poptávka stále velmi převyšuje nabídku, není ale co kupovat, protože nové byty se nestaví.
Po vypuknutí pandemie zasáhl pokles i hypoteční trh, lidé cítili nejistotu, hromadili peníze na účtech a neutráceli. Tato situace však netrvala dlouho a investice do nemovitostí se ukázaly jako výhodné.
„Nemovitostní trh zasáhla v plné síle současná pandemie. Avšak jinak, než mnozí očekávali. Lidé a firmy rekordně spoří, narůstají objemy vkladů u bank a stavebních spořitelen. S rostoucími peněžními prostředky roste strach drobných střadatelů i velkých investorů, že jejich peníze znehodnotí vládní opatření nejen u nás, ale v celé Evropě. Riziko záporných úrokových sazeb či tolerance inflace nad cíli národních bank jsou reálnými strašáky. Byty i jiné nemovitosti se prodávají rychleji než před rokem,“ popsal deníku Echo24 situaci generální ředitel developerské společnosti Finep Tomáš Pardubický.
Recese ekonomiky tedy neměla na sjednávání nových hypoték velký vliv, což bylo způsobeno velmi výhodnou úrokovou sazbou, kterou Česká národní banka snižovala ve snaze upadající hospodářství podpořit. Zlevňování nemovitostí je však stále v nedohlednu, naráží totiž na přetrvávající nedostatek nových bytů.
Politici touží regulovat a danit, byty budou zdražovat
„Konkrétně v Praze se staví stále méně bytů, než trh potřebuje, a než je schopen absorbovat při současných cenách. Reakce stavitelů bytů je zcela nepružná, jelikož průměrná doba výstavby bytového domu v hlavním městě zabere průměrně devět, deset let. Šance koupit si nový byt se tak zejména mladým rodinám vzdaluje,“ říká k tomu Pardubický.
„Téma dostupnosti bydlení u politiků vyvolává neodolatelnou touhu něco regulovat, zdanit nebo aspoň vybrat poplatky od investorů. V situaci, kdy je nabídková křivka strmá a poptávková poměrně plochá, však jakýkoliv takový pokus byty pouze dále zdraží,“ dodává Pardubický s tím, že ke skutečně dostupnému bydlení vedou dvě rozumné cesty.
„První je stavět byty ve víceúrovňovém režimu norem, sprostě řečeno umožnit výstavbu levných bytů. Druhou cestou je přestat mluvit o potřebě byt vlastnit a řešit potřebu jej užívat, tedy podpořit efektivní formy nájemního bydlení.
I zde však podle ředitele Finepu naráží investoři na zásadní bariéru. „Není co kupovat. Pražský trh se točí v kruhu. Ta rovnice je extrémně jednoduchá. Dokud se nebude stavět, budou chybět byty. A je jedno, zda je politici zdaní,“ říká Pardubický.
Další růst nemovitostí požene inflace
Růst cen nemovitostí pak developeři předpovídají i do budoucna, investice do nich se tedy stále ukazují jako výhodné. „Dlouhodobě předpokládám další výrazný růst cen nemovitostí, který bude tažený hlavně inflací. Krátkodobě ceny odráží spíše nálady v médiích. Realitní investice podle mě dobře chrání před inflací a nese výnos z nájmu kolem 3,5 procenta,“ míní Pardubický.
„O kvalitě investice však nevypovídá jen výnosnost, ale také riziko a likvidita. Dovedete si představit, že cena konkrétní akcie padne na pětinu své hodnoty? Já ano. Umíte si to samé představit u ceny bytu? Vyloučíme-li válku nebo návrat komunismu, tak stěží. Likvidita nemovitostí je kolísavá a záleží hlavně na konkrétním typu investice,“ dodává k tomu šéf Finepu.
Co se týče poklesu nájemného v oblíbených lokalitách hlavního města, upozorňují developeři, že se nejedná o skutečný odraz realitního trhu. S uklidněním pandemie a znovuoživeným turismem lze očekávat, že se ceny nájmů dostanou na původní hodnoty.
Kvůli opatřením proti šíření nákazy a s tím spojeným odlivem turistů kleslo na jaře nájemné v centru Prahy řádově o desítky procent už ke konci března. Počet nabízených bytů k pronájmu v hlavním městě vzrostl místy až o polovinu, což bylo důsledkem toho, že pronajímatelé využívající platformy typu Airbnb neměli zájemce. Pokles se sice netýkal výhradně centra hlavního města, kvůli téměř neexistujícímu turismu zde ale byl pokles nejvýraznější.