1 Výročí Eliášovy vlády

‚Vezmu-li to, oprátka mne nemine.‘ Osudové dilema generála Eliáše, popraveného nacisty

, NOVÉ

Témata: , , ,

Před 80 lety, 27. dubna 1939, byla prezidentem Emilem Háchou jmenována druhá protektorátní vládu v čele s legionářem, generálem a politikem Aloisem Eliášem. Ve funkci předsedy protektorátní vlády, do níž byl jmenován jako apolitická osoba, spolupracoval s domácím odbojem (Obrana národa) a udržoval kontakty s londýnskou vládou i přes zřejmé nebezpečí ze strany okupantské správy. Po Heydrichově příchodu do Prahy byl v září 1941 zatčen a později odsouzen k trestu smrti za velezradu a vyzvědačství. Zemřel v červnu 1942 na popravišti v Kobylisích.

„Nevezmu-li to, dostanou to lumpové, vezmu-li to, oprátka mne nemine,“ řekl prorocky svému příteli Alois Eliáš, když se rozhodoval, zda přijme funkci předsedy protektorátní vlády. Jasně si uvědomoval absurditu situace, kdy měl jako vlastenec vést vládu podřízenou a ve svých důsledcích sloužící okupantovi. Věděl, že bude muset navenek vystupovat loajálně a že tím riskuje zatracení z řad vlastního národa. Na druhou stranu však mohl hájit české národní zájmy a „zabránit nejhoršímu“. Například tomu, aby se k moci dostali čeští fašisté.

Eliáše prezidentovi Emilu Háchovi navrhli blízcí spolupracovníci a vedoucí politici druhé republiky. S jeho jmenováním souhlasila německá okupační správa a tajný souhlas poslala z Londýna také formující se československá exilová vláda.

Úlohu premiéra Eliáš přijal 27. dubna 1939, pět týdnů po vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Současně až do konce června 1939 vykonával funkci ministra vnitra. Během dvou a půl let v čele země taktizoval, jak mu okolnosti dovolovaly. Věděl, že zásadní změnu může přinést pouze vítězství protinacistické koalice. Proto od počátku úzce spolupracoval s domácím odbojem, zejména s organizací Obrana národa, dále kolem sebe soustředil štáb z bývalých vojáků a udržoval kontakty s Londýnem.

Podezřívavá okupantská správa jej i přes narůstající podezření dále trpěla u moci. Alois Eliáš byl zatčen až v den nástupu nového říšského protektora Reinharda Heydricha 27. září 1941. Krátce nato byl 1. října odsouzen k trestu smrti za velezradu a vyzvědačství. Zemřel na popravišti kobyliské střelnice 19. června 1942. Byl jediným popraveným předsedou vlády země, která žila pod německou okupací.

Po válce byl Eliáš povýšen in memoriam na armádního generála. Už o dvě léta později ho ale komunisté paradoxně obvinili z kolaborace s okupanty. Jeho jméno bylo plně rehabilitováno až v roce 1996, kdy obdržel Řád bílého lva in memoriam. Až v roce 2006, 64 let po své smrti, byl generál Alois Eliáš pohřben v Národním památníku na pražském Vítkově společně se svou manželkou Jaroslavou se všemi vojenskými poctami.

Čtěte také: Před 75 lety nacisté popravili premiéra Eliáše

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.