3 zemřel slavný odbojář

V 99 letech zemřel muž, který připravil Hitlera o jaderné zbraně

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

S trochou nadsázky lze říci, že to byl muž, který nacistickému Německu vzal šanci na vlastní atomové zbraně. Když jednadvacetiletý Joachim Ronneberg prchal z okupovaného rodného Norska, netušil, že o tři roky později povede přísně tajnou spojeneckou operaci s cílem znemožnit Adolfu Hitlerovi získat klíčovou surovinu, takzvanou těžkou vodu, která má své využití právě v jaderných technologiích. Strhující akce se zdařila a výrazně zpomalila pokrok německého jaderného programu. Ronnebergův příběh, který před několika dny v 99 letech zemřel, přinesla britská BBC.

Narodil se roku 1919 ve městě Aalesund na západě Norska. Po nacistické invazi utekl společně s dalšími osmi přáteli na lodi do Skotska rozhodnut vrátit se a bojovat. Příležitost se mu naskytla v roce 1943. Německo tehdy potřebovalo těžkou vodu, aby se mohlo posunout dále ve vývoji atomové bomby. Ve větším množství vyráběla vodu s izotopy deuteria namísto vodíku pouze vodní elektrárna Vemork v Rjukanu, ležící v kraji Telemark. Což z ní činilo výtečný cíl pro spojence.

První pokus o zničení elektrárny o rok dříve nicméně skončil nezdarem. Ronneberg přesto do svého týmu přibral dalších pět lidí a společně zahájili Operaci Gunnerside. „Byli jsme partou kamarádů, kteří spolu vyrazili do akce,“ popsal Ronneberg pro BBC tehdejší vztahy v družině u příležitosti 70. výročí události. Tým se na padácích snesl na stanovenou náhorní plošinu a na lyžích přejel kraj. Sestoupil do průrvy, přešel zamrzlou řeku a následně po železnici přejel až k elektrárně, kde nakladl nálože. „Často jsme myslívali na to, že tohle je jednosměrná cesta,“ přiznal Ronneberg.

Stovky kilometrů prchali na lyžích

Po výbuchu skupinka utekla do sousedního Švédska, a to tak, že na lyžích urazila 320 kilometrů napříč Telemarkem, třebaže ji pronásledovaly tisíce německých vojáků. Hlavní aktér později o podniku s ironickým úsměvem mluvil jako o „nejlepším lyžování, jaké kdy zažil“. Operace, kterou o rok později doplnily americké nálety, měla za následek upuštění nacistů od výroby jaderných zbraní a později byla vyhlášena za nejúspěšnější sabotáž v dějinách druhé světové války.

Ronneberg si podle svých slov důležitost své mise plně uvědomil až po dopadu jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki v roce 1945. Přesto se zpočátku zdráhal o svém činu mluvit. Mlčení prolomil až po čase, v 70. letech se rozhovořil o nebezpečích války pro mladé lidi. „Ti, kteří dnes vyrůstají, musí chápat, že je třeba být vždy připraven zapojit se do boje za mír a svobodu,“ řekl tehdy. Svůj názor se snažil propagovat i jako rozhlasový hlasatel.

Zemřel necelé dva měsíce po svých 99. narozeninách. „Je jedním z našich největších hrdinů,“ prohlásila o něm norská předsedkyně vlády Erna Solbergová pro agenturu NTB. „Ronneberg je patrně posledním z nejznámějších členů odboje, který zemřel.“ Jeho osud připomíná snímek Hrdinové z Telemarku z roku 1965, kde ústřední postavu ztvárnil Kirk Douglas.

Čtěte také: Sváděla nacisty, střílela je z bicyklu, vyhazovala dynamitem mosty. Zemřela slavná Holanďanka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.