Skandál společnosti Huawei. BIS před Číňany varovala už před čtyřmi lety
Bezpečnostní hrozba?
Nejnovější skandál ohledně čínské společnosti Huawei zneklidňuje politiky. Důvodem je podezření ze špionáže, kterému čelí i ředitelka společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou. Od Číňanů dávají v souvislosti s kybernetickou bezpečností ruce pryč i Japonsko, Austrálie, Nový Zéland, Spojené státy a Velká Británie. Reagoval i předseda vlády Andrej Babiš, který nařídil okamžité stažení mobilů z Úřadu vlády.
Premiér Babiš tak odpověděl na varování od Úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, která na společnost Huawei upozornila v pondělní zprávě. „Použití technických nebo programových prostředků následujících společností, včetně jejich dceřiných společností, představuje hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti: Huawei Technologies a ZTE a Corporation,“ upozornila zpráva NÚKIB.
Babiš však zároveň úřad zkritizoval za to, že nepřipravil žádnou právní analýzu. Zároveň zveřejnění celého záležitosti může zkomplikovat další kroky. „Je to pro nás překvapení, že úřad vydal to stanovisko. Jsou tam některé věci, které nejsou úplně domyšlené, mohou mít dopad na naši zemi,“ řekl po zveřejnění zprávy Babiš. Sám se navíc divil, co dělají na mobily od čínské značky na Úřadu vlády.
Před čtyřmi lety však na značku Huawei a ZTE upozorňovala BIS, která byla označena prezidentem Milošem Zemanem za čučkaře. Čínské firmy podle tehdejších informací neřešily chyby ve svých zařízeních a neodstraňovaly je. Zpráva BIS také upozorňovala, že mohou být v hardwaru vloženy úmyslné chyby, které mohou získávat citlivá data nebo případně vyřadit komunikační infrastrukturu z provozu. Pro takto schválně vložené chyby se vžil název zadní vrátka.
Na podobné skutečnosti upozorňuje i zpráva NÚKIB. Tu však odmítá společnost Huawei. „V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila,“ uvedla společnost v prohlášení. Čínská společnost také odmítá tvrzení, že by představovala riziko pro národní bezpečnost.
Prověřit výběr dodavatelů se chystá i německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom. „Deutsche Telekom bere vážně celosvětovou diskusi o bezpečnosti síťového zařízení od čínských prodejců,” uvedla společnost na otázku agentury Reuters. V rámci své strategie firma využívá více dodavatelů, především firmy Ericsson, Nokia, Cisco a Huawei. „Přesto přehodnocujeme naši strategii nákupu,” dodal Deutsche Telekom.
Pro společnost Huawei znamená současná situace velké problémy. Čínská firma má velké plány v dodávkách pro rychlou mobilní síť 5G a značně investovala do špičkových technologií, které jsou pro síť potřeba.
Spolupráci s Huawei zakázaly či omezují také některé západní země, obávají se toho, že její výrobky mohou obsahovat špionážní software. Firma se do potíží dostala už v roce 2012, kdy zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že čínské firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojené s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA. Od letoška mají v USA zakázáno používat techniku Huawei a ZTE státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Zákaz přístupu Huawei do 5G mobilní sítě už vydaly Nový Zéland, Austrálie či Japonsko, Británie Huawei pustí pouze do „okrajových“ částí sítě.
Produkty a služby Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a využívá je třetina světové populace. V ČR má společnost velké plány. Do roku 2022 firma hodlá v Česku investovat 360 milionů dolarů (8,64 miliardy Kč) a vytvořit nepřímo více než 4000 nových pracovních míst.