„Svět je chaotičtější a méně předvídatelný než za studené války,“ varuje šéf OSN

MEZINÁRODNÍ POLITIKA

„Svět je chaotičtější a méně předvídatelný než za studené války,“ varuje šéf OSN
Generální tajemník OSN Antonio Guterres. Foto: Antonio Guterres
1
Svět

Echo24

Svět je v současnosti mnohem chaotičtější a mnohem méně předvídatelný než v době studené války mezi bývalým Sovětským svazem a Spojenými státy. Uvedl to podle agentury AP generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres na páteční tiskové konferenci. Dodal, že v době studené války existovala jasná pravidla a mechanismy pro odvracení konfliktů.

Guterres na konferenci rovněž vzkázal ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, že na Ukrajině by nemělo dojít k žádné vojenské intervenci. „Jsem přesvědčen, že k ní nedojde, a doufám, že mám pravdu,“ prohlásil. „Doufám, že diplomacie zvítězí,“ dodal.

Šéf OSN také uvedl, že je třeba za každou cenu zabránit tomu, aby se svět rozdělil na dvě části a Spojené státy a Čína vytvářely soupeřící ekonomické systémy a pravidla.

„Vždy jsem byl zastáncem potřeby jednotného globálního trhu, jednotné globální ekonomiky,“ upozornil Guterres. Dodal, že jeho cílem je, aby tyto dvě přední ekonomické mocnosti překonaly neshody a dokázaly vytvořit globální trh, na kterém by všichni mohli spolupracovat a ze kterého by všichni mohli těžit.