Uložení Hawkingova popela se budou moci zúčastnit i cestovatelé v čase

Pohřeb ve Westminsterském opatství

Uložení Hawkingova popela se budou moci zúčastnit i cestovatelé v časeNOVÉ 2
Panorama
Sdílet:

Rodina zesnulého britského fyzika Stephena Hawkinga umožní zúčastnit se pietního uložení popela ve Westminsterském opatství v Londýně i cestovatelům v čase. Ceremonie, při které urna spočine v blízkosti ostatků fyzika Isaaka Newtona a přírodovědce Charlese Darwina, se uskuteční 15. června. K dispozici pro veřejnost je 1000 vstupenek, o které je možné žádat skrze portál Hawkingovy nadace.

Zájemci, kteří chtějí být při pietní akci přítomni, musí v žádosti vyplnit mimo jiné i datum narození. Formulář v této kolonce umožňuje zadat datum narození až do 31. prosince 2038, což ponechává prostor pro ty, kteří se ještě nenarodili, ale rádi by se, až v budoucnu přijdou na svět, červnové piety zúčastnili. Hawkingova nadace tvrdí, že cestování v čase může být možné, protože dosud nebylo spolehlivě prokázáno, že takovýto přesun nelze uskutečnit.

Zajímavosti v žádosti si povšiml londýnský bloger IanVisits. „Profesor Hawking jednou uspořádal oslavu pro cestovatele v čase, aby zjistil, zda se nějaký dostaví, když zveřejní pozvánku až po party,“ poznamenal bloger. Zmíněnou oslavu Hawking hostil v červnu 2009. Fakt, že na ní byl sám, označil za experimentální důkaz nemožnosti cestovat v čase.

Oslava, kterou Hawking hostil v roce 2009
Oslava, kterou Hawking hostil v roce 2009 Foto:

Foto: Printscreen z Youtube (WeAreStarStuff51)

O rozloučení s Hawkingem je velký zájem. V prvních 24 hodinách od otevření registrace požádalo o pozvánku 12 000 lidí z více než 50 zemí. Tisíce lidí přilákal také vědcův březnový pohřeb v Cambridge. Ten byl sice jen pro zvané, ale lidé zaplnili ulice města.

Hawking, považovaný za nejvýraznějšího teoretického fyzika současnosti, zemřel ve věku 76 let letos v březnu. V jeho vědecké činnosti, ve které se zaměřil na vznik vesmíru, velký třesk či černé díry, mu nezabránila ani neurodegenerativní choroba, kvůli které byl upoután na invalidní vozík. Své znalosti předával i široké veřejnosti, vysoce ceněná je především jeho populárně vědecká publikace Stručná historie času.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Zemřel Stephen Hawking, geniální vědec, který nám přiblížil vesmír

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články