V Buenos Aires skončil summit G20. Politici se chtějí zavázat k reformě WTO

V Buenos Aires skončil summit G20. Politici se chtějí zavázat k reformě WTOAKTUALIZOVÁNO
Kancléřka Angela Merkelová se v sobotu setkala s prezidetem Vladimirem Putinem Foto:

Foto: Twitterový účet mluvčího německé vlády

Svět

Summit G20

Účastníci summitu největších ekonomik světa (G20) se  v sobotu dohodli na společném znění závěrečného komuniké. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informovala agentura DPA. Agentura Reuters už dříve s odkazem na evropské diplomaty napsala, že v komuniké zveřejněném na závěr dvoudenní vrcholné schůzky bude závazek členů G20 reformovat Světovou obchodní organizaci (WTO). Společný souhlas s reformou WTO následně potvrdila německá kancléřka Angela Merkelová.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

19:00 On-line zpravodajství ze summitu G20 v Argentině je u konce. Děkujeme za pozornost.

18:50 Země G20 se zavážou k reformě WTO

Účastníci summitu největších ekonomik světa (G20) se dnes dohodli na společném znění závěrečného komuniké. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informovala agentura DPA. Agentura Reuters už dříve s odkazem na evropské diplomaty napsala, že v komuniké zveřejněném na závěr dvoudenní vrcholné schůzky bude závazek členů G20 reformovat Světovou obchodní organizaci (WTO). Společný souhlas s reformou WTO následně potvrdila německá kancléřka Angela Merkelová.

17:30 Trump a Putin se krátce setkali v Buenos Aires

Prezidenti Spojených států a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin se v pátek na okraj summitu G20 v Argentině krátce setkali. V sobotu to podle agentury Reuters prohlásil kremelský poradce Jurij Ušakov. Původně se Trump s Putinem oficiálně měli setkat na bilaterální schůzce, tu ale Bílý dům kvůli incidentu u Krymu odřekl. Další termín možného setkání obou prezidentů není podle Ušakova znám.

17:15 Erdogan navrhl Putinovi další summit o syrském Idlibu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl svému ruskému kolegovi Vladimiru Putinovi uspořádat další summit k mírovému řešení situace v syrském Idlibu. Oba prezidenti se v sobotu v Buenos Aires setkali na okraj summitu G20, uvedla agentura Reuters. Zatímco v syrském konfliktu stojí Rusko na straně syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, Turecko podporuje povstalce. I tak se ale Moskva s Ankarou v září dohodly, že v Idlibu ohroženém humanitární katastrofou vznikne demilitarizovaná zóna. Dodržování příměří je tam ale složité.

17:05 Trump z úcty k Bushovi zrušil tiskovou konferenci na G20

 Americký prezident Donald Trump zrušil svou tiskovou konferenci, kterou plánoval uspořádat na závěr dnešního summitu velkých světových ekonomik G20 v Argentině. Na twitteru Trump napsal, že tak činí z úcty k zesnulému bývalému prezidentovi USA Georgi Bushovi staršímu. „Z úcty k Bushově rodině a bývalému prezidentovi Georgi H.W. Bushovi s tiskovou konferencí počkáme až na dobu po pohřbu,“ napsal Trump. Dodal, že původně se na tiskovou konferenci velmi těšil, zejména kvůli tomu, že americká delegace na G20 podle něj vedla velmi úspěšná jednání.

16:56 Německá vláda vyjádřila obavy z incidentu na Ukrajině

Německá kancléřka Angela Merkelová má obavy z incidentu v Kerčském průlivu u Krymu. Řekla to v sobotu na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s kterým se sešla na okraj summitu velkých ekonomik G20 v Buenos Aires. Shodli se přitom, že jejich země spolu s Francií a Ukrajinou záležitost projednají na úrovni poradců.

15:50 Merkelová jednala s Putinem

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) se v sobotu setkala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Hlavními tématy byla situace v Sýrii, stejně tak situace mezi Ruskem a Ukrajinou v Keržském průlivu a Azovském moři,“ sdělil v sobotu médiím tiskový mluvčí kancléřství Steffen Seibert. 

14:40 Země G20 se zavážou k reformě WTO, tvrdí evropští diplomaté

V komuniké zveřejněném na závěr dvoudenního summitu největších ekonomik světa (G20) bude závazek členských zemí reformovat Světovou obchodní organizaci (WTO). S odvoláním na evropské diplomaty to v sobotu uvedla agentura Reuters.

14:15 Politici se setkají při bilaterálních schůzkách

Ohlášeno je několik bilaterálních setkání. Nejvíce pozornosti zřejmě přiláká jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Očekává se, zda budou schopni najít řešení, které by ukončilo škodlivou obchodní válku mezi oběma ekonomikami. Z dalších setkání se německá kancléřka Angela Merkelová setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a také s Trumpem. Naplánováno je ještě jednání Putina se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem a britské premiérky Theresy Mayové s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

14:00 Začalo plenární zasedání

Ve 14 hodin začalo plenární zasedání posledního dne summitu G20. Po něm bude následovat pracovní oběd světových státníků.

11:45 Průběh posledního dne summitu

Po plenárním zasedání, které začne ve 14:00 SEČ, má následovat pracovní oběd. Následující uzavřené jednání má skončit po 18:00 a v 18:45 by měl vystoupit argentinský prezident Mauricio Macri na tiskové konferenci a seznámit se závěry summitu.

11:30 Státníci měli bohatý večerní program

Šéfové států a vlád ze skupiny dvacítky největších ekonomik světa (G20) si v argentinské metropoli Buenos Aires hostující jejich summit dopřáli kulturní zážitek. V Kolumbově divadle (Teatro Colón) zhlédli projekci prezentující krásy Argentiny, poslouchali hudbu a sledovali vystoupení tanečníků tradičního argentinského tanga.

9:30 Začíná poslední den summitu

V Buenos Aires dnes druhým, závěrečným dnem pokračuje summit 20 nejsilnějších ekonomik světa ze skupiny G20. Světoví státníci jednají o tradičních ekonomických, ekologických a politických tématech, v popředí je však otázka obchodu a protekcionismu, zvláště hrozba další eskalace obchodní války mezi USA a Čínou.

SOBOTA 1. prosince

22:35 Merkelová opožděně dorazila na summit G20

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes po komplikacích s porouchaným vládním letounem přistála na letišti v argentinské metropoli Buenos Aires. Do dějiště summitu dorazila s přibližně 12hodinovým zpožděním, a to běžným komerčním spojem španělské společnosti Iberia.

20:00 Macron se sešel s Putinem

Oba prezidenti besedovali o situaci v Sýrii, o evropské bezpečnosti a o Ukrajině. Macron při zahájení schůzky řekl , že chce hovořit o Ukrajině „zvláště s přihlédnutím k událostem posledních několika dnů“.

19:10 Buenos Aires se proměnilo v pevnost

Argentinská policie našla osm amatérských bomb ukrytých v autě v Buenos Aires, kde dnes začal dvoudenní summit zemí skupiny G20. Bomby domácí výroby byly ve spáleném voze taxi na místě vzdáleném téměř deset kilometrů od dějiště summitu. Centrum Buenos Aires bylo ráno téměř vylidněné, zavřeny zůstaly banky i školy a také obchodní čtvrť.

19:00 důvod zrušení schůzky Trumpa s Putinem

Jediným důvodem zrušení schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem byl incident, při němž Rusko v Kerčském průlivu minulou neděli zadrželo ukrajinské lodě. V Buenos Aires to  prohlásil americký prezident Donald Trump. Doufá prý, že se situace rychle uklidní a s ruským vůdcem se bude moci sejít. Ruská i některá americká média dnes spekulovala, že Trump zrušil naplánovanou besedu s Putinem z jiných důvodů, než je kerčský incident.

18:05 nabitý program saúdského korunního prince

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán se v Argentině sešel s několika politiky. Byli mezi nimi také francouzský prezident Emmanuel Macron. ruský prezident Vladimir Putin nebo indický premiér Naréndra Módí. Bin Salmán na schůzku přijel jako zástupce jedné z členských zemí, ale mnoho státníků jej považuje za strůjce říjnové vraždy novináře Džamála Chášukdžího. Rijád vraždu přiznal, ale zásadně odmítá podezření, že ji nařídil korunní princ.

17:00 Trump podle Moskvy zrušil schůzku s Putinem z domácích důvodů 

Podle Ruska americký prezident schůzku zrušil z vnitropolitických důvodů, a ne kvůli Ukrajině, uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Američtí činitelé mezitím odmítli spekulace ruských médií, že prezidenti se v Buenos Aires alespoň „vstoje“ krátce setkají.

16:50 Saudský korunní princ bin Salmán se na summitu G20 sešel s Macronem

Podle Elysejského paláce Macron princi řekl, že by byl rád, kdyby se do vyšetřování říjnové vraždy novináře Džamála Chášukdžího mohly zapojit mezinárodní odborníci.

16:20 Dohoda o volném obchodu Nafta

Donald Trump, Justin Trudeau und Enrique Peña Nieto podepsali na okraji summitu G-20 následnou dohodu Nafta. Dokument o volném ochodu musejí ještě ratifikovat parlamenty USA, Kanady a Mexika.

14:45 Tusk si je jistý prodloužením unijních sankcí proti Rusku

Evropská unie určitě příští měsíc prodlouží své dosavadní sankce proti Rusku, uvedl Tusk. Za „naprosto nepřijatelné“ také označil to, že Rusko použilo sílu proti lodím ukrajinského námořnictva.

14:30  Dohoda, nebo brexit bez dohody, nebo žádný brexit, říká Tusk 

Pokud britští poslanci neschválí předloženou dohodu o odchodu Británie z Evropské unie, zbudou zemi dvě možnosti: vystoupit z Unie bez dohody, nebo z ní nevystoupit vůbec, uvedl ještě před začátkem summitu předseda Evropské rady Donald Tusk. Dodal, že EU je na všechna možná vyústění připravena. 

13:50 Dům, kde bydlí německý ministr financí Scholz, byl terčem útoku

Skupina asi 15 lidí zaútočila v noci na dnešek v Hamburku na dům, ve kterém bydlí německý vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz (SPD). Scholz v té době v objektu nebyl, je na cestě na summit zemí G20 v Argentině. Kdo za činem stojí, zatím policie podle rozhlasové a televizní stanice NDR neví.

13:45 Trump dle Moskvy zrušil schůzku s Putinem z domácích důvodů

Rusko se domnívá, že americký prezident Donald Trump dohodnutou schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na summitu G20 zrušil z vnitropolitických důvodů, a ne kvůli Ukrajině. V pátek to dala najevo mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Trump však uvedl, že se schůzka neuskuteční kvůli problémům v Azovském moři. „“Vzhledem k faktu, že lodě a námořníci nebyli vráceni z Ruska na Ukrajinu, jsem se rozhodl, že by bylo pro všechny zúčastněné strany nejlepší mé původně plánované setkání s prezidentem Vladimirem Putinem v Argentině zrušit,“ napsal Trump na twitteru. Dodal, že jakmile se situace vyřeší, rád uspořádá s Putinem summit.

13:40 Macrona v Argentině přivítaly žluté vesty, zjevně jej to pobavilo

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v současnosti čelí ve vlasti protestnímu hnutí takzvaných žlutých vest, čekalo ve čtvrtek na letišti v Buenos Aires překvapení. Prvním, kdo jej v Argentině, kam přiletěl na summit největších ekonomik světa G20, přivítal, byl muž oděný ve žluté vestě, upozornila dnes francouzská média. Prezidenta to zjevně pobavilo.

13:30 Kancléřka Merkelová musela do Argentiny linkovým letadlem

Spolková kancléřka Angela Merkelová odletěla na summit skupiny G20 do Buenos Aires až v pátek ráno, a to linkou španělské společnosti Iberia z Madridu. Německý vládní speciál, jímž vyrazila Merkelová do Argentiny ve čtvrtek, se totiž musel kvůli technické závadě vrátit do Německa. Německé letectvo dnes vyloučilo, že by příčina přerušení kancléřčina letu měla kriminální pozadí, uvedla agentura DPA. Podrobně jsme o tom psali zde.

13:30 On-line přenos začíná

„Každý souhlasil s tím, že WTO by měla být reformována. Je to důležitá shoda,“ řekla Merkelová.

Vyjádření týkající se migrace a uprchlíků by mělo být v závěrečném komuniké omezeno na minimum, uvedl Reuters. Očekává se jen zmínka, že je potřeba řešit migraci na globální úrovni. U vyjádření ke změnám klimatu se nečeká žádná změna – zatímco 19 zemí podporuje pařížskou klimatickou dohodu, Spojené státy jsou proti.

DPA napsala, že výrazně odlišné názory některých členů na migraci, obchod a ochranu klimatu byly v závěrečném dokumentu zahlazeny kompromisní formulací.

Představitelé dvaceti největších ekonomik se v komuniké podle Reuters zavážou použít veškeré nástroje ve prospěch silného, udržitelného a vyrovnaného růstu. Měnová politika se bude ve shodě s mandátem centrálních bank nadále využívat k podpoře hospodářského růstu a k zajištění cenové stability. Země G20 také chtějí v nutných případech využít fiskální politiku k vytvoření pojistných polštářů a zajistit, že veřejný dluh zůstane udržitelný.

Pokud jde o digitální ekonomiku, státy G20 podporují ochranu spotřebitelů a chtějí zlepšit digitální vládní aparát a digitální infrastrukturu.

Lídři skupiny zemí se také shodli, že nynější multilaterální obchodní systém nesplňuje očekávání, ale že nabízí prostor pro zlepšení. Od reformy WTO si slibují lepší fungování organizace, na dalším summitu pak chtějí kroky ke změnám v činnosti WTO zhodnotit.

Za motory růstu, produktivity, inovací, tvorby pracovních míst a rozvoje označuje G20 mezinárodní obchod a investice.

Ve věcech ochrany klimatu signatáři pařížské klimatické dohody v komuniké uvádějí, že budou pokračovat ve snaze o nápravu a zároveň podporovat udržitelný rozvoj a hospodářský růst. Závěrečný dokument zmiňuje i fakt, že Spojené státy, které od dohody o ochraně klimatu odstoupily, chtějí využívat veškeré energetické zdroje a technologie, zároveň ale mají na paměti ochranu životního prostředí.

Americký prezident Donald Trump je hlasitým kritikem WTO a už několikrát pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Washington v poslední době blokuje jmenování nových soudců WTO rozhodujících v obchodních sporech, což ohrožuje fungování organizace. Washington si stěžuje, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor USA.

Nová reforma WTO by měla být největší reformou jejích pravidel ve 24leté historii organizace.

Čtěte také: Drama v německém vládním letadle. Merkelová musela do Argentiny běžnou linkou

Související články