ÚSTR proinvestoval desítky milionů do budovy, která musí k zemi

problémová rekonstrukce

ÚSTR proinvestoval desítky milionů do budovy, která musí k zemiAKTUALIZOVÁNO
sídlo Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na pražském Žižkově Foto:

Foto: printscreen / Google maps

Domov

voš

Konstrukce opravovaného sídla Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) na pražském Žižkově bude muset být téměř celá zbourána. Nevyhovuje totiž požadavkům několikapatrové budovy. Vedení ÚSTR to oznámilo radním minulý pátek, informuje server Ekonomický deník. Rekonstrukce domu v Siwiecově ulici se protahuje a její náklady rostou, případem se zabývá policie.

ÚSTR na dotaz ČTK napsal, že zvolené řešení dalšího postupu rekonstrukce, tedy nahrazení stávající nosné ocelové konstrukce železobetonovou, vychází ze závěrů architektonické studie a znaleckého posudku. „Postup splňuje všechny náležitosti pro provádění rekonstrukce,“ uvedla Darja Čablová z ÚSTR. Náklady se tím podle ní nezvyšují.

Původně měl být vyměněn jen plášť budovy. „Na začátku jara jsme zjistili, že nelze provést rekonstrukci, tak jak byla plánovaná, a že je potřeba provést rekonstrukci celkovou,“ sdělil podle Ekonomického deníku radním náměstek ÚSTR Ondřej Matějka. Důvodem byly nízká pevnost nosné ocelové konstrukce a její zcela nevyhovující protipožární opatření.

Architekt Radko Kolařík uvedl, že nosná konstrukce byla původně vyvinuta pro zcela jiný účel a uvedení stavby do provozu by znamenalo neúměrné náklady. „Opravovat tu budovu za využití té stávající nosné konstrukce není racionální. Racionální je postupovat jinak,“ podotkl Matějka.

Matějka přiznal alarmující fakt, že se nikdo podrobně nezabýval stavem domu v době před započetím rekonstrukce. Zároveň upozornil na skutečnost, že se přibližně za patnáct let, co se rekonstrukce objektu řeší, vyměnilo vedení ústavu hned několikrát.

Podle odhadů měla rekonstrukce původně stát asi 140 milionů korun a hotova měla být letos v květnu. Nový termín je konec roku 2021. „Původní zakázka byla vysoutěžená za zhruba 130 milionů korun, vícepráce činí asi 40 milionů Kč. Stávající zakázka bude logicky ukončena, investováno bylo zatím zhruba 46 milionů Kč, a to do práce, která by musela být provedena v každém případě: likvidace azbestu, demontáž opláštění,“ uvedla Čablová.

„Máme k dispozici velmi hrubý odhad nákladů navazující rekonstrukce interiérů, který činí 180 milionů korun. Všechny částky jsou včetně DPH. V tuto chvíli nelze ovšem říci, že součtem těchto částek získáme přesnou cenu za celkovou rekonstrukci, jsou to spíše částky indikativní,“ doplnila. Ministerstvo financí vyčlenilo na příští rok dalších 50 milionů. „Zároveň jsou přislíbeny prostředky i na další roky, a to v závislosti na tom, jaké budou finanční nároky pokračující rekonstrukce,“ uvedla Čablová.

Ústav pro studium totalitních režimů sídlí od února 2017 přechodně v Office Parku Hadovka v Evropské ulici. Budova v Siwiecově ulici měla velké tepelné ztráty a zatékalo do ní. Oprava se dotkla také Archivu bezpečnostních složek, který má v Siwiecově ulici část pracovišť. Archiv nyní více využívá své další prostory v Praze, a to v Braníku a v ulici Na Struze.

Podle dřívějších informací ÚSTR byla budova dostavěna v roce 1975 pro Ústav ekonomických informací. Plánována byla jako dočasná, kolaudace k trvalému užívání se uskutečnila až v 90. letech. Oprava se podle ÚSTR začala připravovat už v roce 2003, kdy v budově sídlilo Ministerstvo informatiky, hlavním důvodem byl havarijní stav opláštění. Na opravu však tehdy nebyly peníze.

Čtěte také: „Omluva není na místě.“ Historik Blažek si stojí za slovy o Babišovi a čistkách v ÚSTR

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.