1 Berlín a bolehlav Huawei

Německá vláda stále váhá, zda vyloučí Huawei ze stavby 5G sítě

, Nové

Témata: , , ,

Porada ministrů spolkové vlády, která měla vyřešit otázku, zda se čínská firma Huawei může v Německu ucházet o budování mobilní sítě páté generace (5G), skončila bez konkrétních závěrů. Podle deníku Handelsblatt kabinet nadále váhá mezi jejím vyloučením ze stavby kritické infrastruktury či naopak připuštěním pod podmínkou bezpečnostních záruk. Technologická společnost čelí obavám, že by čínská vláda mohla využívat její produkty ke špionáži.

Huawei patří k předním poskytovatelům techniky pro stavbu 5G sítě, která má umožnit až stonásobně rychlejší přenos dat než síť 4G. Některé západní země, včetně Spojených států či Austrálie, ji však z účasti na budování kritické infrastruktury vyloučily. Podobný krok zvažuje i Evropská komise. Před používáním softwaru a hardwaru Huawei varoval v prosinci i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na základě varování úřadu generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně.

Mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert řekl, že kabinet v této věci dosud nenalezl společné stanovisko. Ministr dopravy Andreas Scheuer, do jehož kompetencí digitální infrastruktura spadá, oznámil, že jednání bude pokračovat. Podle deníku Handelsblatt jde v debatě o to, zda bude stačit splnění bezpečnostních kritérií, certifikačních pravidel a také uzavření dohody o zákazu špionáže s Čínou, nebo zda bude Huawei kvůli potenciálním bezpečnostním rizikům ze stavby 5G sítí předem vyloučena.

Proti účasti čínské firmy na budování telekomunikační infrastruktury se vyslovily německé bezpečnostní úřady. Naopak Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI) a telekomunikační společnosti se vyslovily pro to, aby čínská firma předem vyloučena nebyla. Kancléřka Angela Merkelová se kloní spíše ke druhému postoji, když v úterý řekla, že Německo bude požadovat „záruky“, že firma zpracovávaná data neodevzdá čínskému státu.

Dražba frekvencí pro 5G mobilní sítě v Německu proběhne koncem března. Podle expertů by neúčast Huawei zpozdila stavbu této sítě o jeden až dva roky.

Podle rakouského deníku Der Standard uvádějí znalci v oboru telekomunikací tři možné scénáře řešení: První, prosazovaný telekomunikačním gigantem Deutsche Telekom, předpokládá bezpečnostní certifikaci citlivých částí sítě dodaných firmou Huawei a odevzdání zdrojových kódů, druhý nepřipuštění čínské firmy k obzvláště citlivým částem páteřní sítě a třetí odstranění techniky Huawei z celé mobilní infrastruktury.

K poslednímu scénáři se odhodlal mobilní operátor Vodafone v Německu – do příštího roku se chce zbavit veškerých dílů od čínského výrobce z své páteřní sítě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.