1 soud o nezdaněné dary

Soud zamítl dvě žaloby Nečasové, kterými se bránila darovací dani

, NOVÉ

Témata: , ,

Finanční úřad postupoval správně, když někdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nečasové zpětně vyměřil daň z několika luxusních darů. Ve čtvrtek o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud, který zamítl jako nedůvodné dvě z 29 žalob, jež Nečasová podala na odvolací finanční ředitelství. Kvůli nepřiznání celkem tří desítek darů od podnikatelů a lobbistů čelí Nečasová obžalobě z krácení daní.

Aktuální dvě žaloby se týkaly daní za osm oděvů a doplňků od Diora a za hodinky Cartier. První část darů měla podle ředitelství hodnotu 343 100 korun, hodinky pak 803 000 korun. Stát vypočetl daň na celkem 77 427 korun. Učinil tak zpětně, a to na základě zjištění olomouckého vrchního zastupitelství, které dozoruje danou trestní věc.

Soud žaloby zamítl už loni, Nečasová ale následně uspěla se stížností u Nejvyššího správního soudu, který ve věci nařídil doplnit dokazování. Žena argumentovala tím, že jí úřad řádně nedoručil obsílky s platebním výměrem. Vadilo jí také to, že správce daně vycházel pouze z usnesení státního zástupce.

Nečasová ve čtvrtek k soudu nedorazila. Její právník Michal Bureš přirovnal situaci vyvolanou finančním úřadem k románu Hlava XXII. Senát Ladislava Hejtmánka však po stručném doplnění důkazů dospěl ke stejnému závěru jako před rokem. „Žalobkyně (Nečasová) nesplnila svou zákonnou povinnost, když byla vyzvána k podání daňového přiznání,“ konstatoval mimo jiné soud.

Podezření z korupce

Celková hodnota darů, které Nečasová v pozici vedoucí kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) přijala a nepřiznala, činí podle obžaloby 10,1 milionu korun a zkrácená daň pak 736 000 korun. Advokát Nečasové před časem uvedl, že klientka peníze zpětně doplatila.

Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiérovi Nečasovi, který se s někdejší podřízenou později oženil. Neměli ale dostatek důkazů.

Obžalobě z krácení daní čelí Nečasová od léta 2016, hrozí jí až osmileté vězení. Obvodní soud pro Prahu 1 věc projednává současně s údajným podplácením poslanců ODS příslibem lukrativních funkcí.

Policie podle médií identifikovala 12 jmen dárců, mezi kterými jsou ředitel ČEZ Daniel Beneš, miliardář Daniel Křetínský, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), lobbista Vladimír Johanes či někdejší ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Martin Horák. Mnozí ale popírají, že by Nečasové luxusní dárky kupovali.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.