Fotbalová horečka. V Bangladéši vezmou kvůli mistrovství do ruky i mačetu

Fotbalové šílenství

Fotbalová horečka. V Bangladéši vezmou kvůli mistrovství do ruky i mačetuNOVÉ
Fotbal v Bangladéši Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět

jhr Echo24

Přestože se jejich národní tým na mistrovství světa ve fotbale nikdy nekvalifikoval, zachvátila Bangladéš fotbalová horečka. Lidé tu projevují svou přízeň celkům ostatních států, jako by jim fandili odjakživa, zemi zaplavily všemožné vlajky a fotbalové dresy. Největší popularitě se v této jihoasijské zemi těší státy Latinské Ameriky, především Argentina a Brazílie. Mezi jednotlivými tábory ovšem propukají i ostré střety. Informoval server Telegraph.

Malé rikši, sloužící jako dopravní prostředky, jsou namalované barvami řidičova oblíbeného týmu. Většina Bangladéšanů podporuje Argentinu nebo Brazílii, v hlavním městě Dháka je ale k vidění větší různorodost. Lidé fandí například Německu.

Zalíbení pro latinskoamerické týmy Bangladéš objevila v roce 1982, kdy se zde poprvé televizně přenášel fotbalový šampionát. Bezmála posedlost potom vyvolalo vystoupení Argentince Diega Maradony o čtyři roky později, když ve finále turnaje vstřelil rozhodující gól. Sem se rovněž datuje rivalita mezi příznivci Brazílie a Argentiny, která v zemi přetrvává dodnes. „Bengálci (98 procent obyvatel Bangladéše – pozn. redakce) jsou hodně emocionální a Jihoameričané tohle splňují taky,“ řekl Telegraphu podnikatel Manzur Huq.

Někdy však jejich horkokrevnost přesahuje obvyklou mez. Minulý týden se ve městě Bandar s mačetami v rukou střetly dvě skupiny v dresech Argentince Lionela Messiho a Brazilce Neymara. V šarvátce se utrpěl vážná poranění muž a jeho syn, uvedla místní policie. Nejedná se o první případ, kdy se fotbalové nadšení zvrhlo v obyčejné násilí. V roce 2014 zemřel po podobné potyčce ve městě Hatibanda osmnáctiletý Milon Hossain. O čtyři roky dříve vypukly v zemi nepokoje, když potíže se signálem narušily přenos ze šampionátu.

„Každá zápas je důležitý,“ komentuje bangladéšskou povahu jednadvacetiletý student Mahmudur Rahman Twlip. Stejně jako další instituce, i jeho univerzita zakázala na školním kampusu vlajky cizích zemí, protože jí to připadá nevlastenecké. „Je to víc než jen turnaj. Mistrovství světa nás děla šťastnějšími, dokonce euforickými,“ dodává student.

Čtěte také: Na fotbalové mistrovství přes bojovou zónu v Donbasu. Švýcaři se řídili navigací

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.