Jaký bude Zelenskyj prezident? Problémy zůstávají, o jeho záměrech se moc neví

NOVÝ PREZIDENT ukrajiny

Jaký bude Zelenskyj prezident? Problémy zůstávají, o jeho záměrech se moc nevíNOVÉ
Volodymyr Zelenskyj Foto:

FOTO: Facebook/Команда Зеленського

1
Svět

Echo24

Populární ukrajinský herec Volodymyr Zelenskyj vyhrál prezidentské volby s drtivou převahou, což podle analytiků svědčí o tom, že za vítězství do značné míry vděčí i nepopularitě dosluhující hlavy státu. „Čokoládový král“ Petro Porošenko totiž nedokázal v očích velké části svých krajanů naplnit naděje, které ho na jaře 2014 vynesly do nejvyšší funkce: ukončit vleklý konflikt s proruskými separatisty v oblasti Donbasu na východě země, zastavit korupci a zlepšit životní situaci lidí, unavených z ekonomického propadu a utahování opasků. Stejná úskalí teď čekají i na novou hlavu státu.

„Zelenskyj dostal od voličů carte blanche: stal se prezidentem se silnou podporou, ačkoli ze svých záměrů neprozradil nic konkrétního, ani nepředstavil, s kým bude pracovat. Těžko předpovídat, jaký bude prezident,“ řekl politolog Jevhen Mahda. Novému prezidentovi může zkomplikovat život jeho předchůdce, který sice uznal porážku, ale oznámil, že z ukrajinské politiky neodchází a že bude jako vůdce opozice hájit výsledky svých pěti let u moci.

Úkoly pro novou hlavu státu

Na Ukrajině platí smíšený prezidentsko-parlamentní systém, ve kterém vláda nezávisí přímo na prezidentovi, ale na parlamentu. Zelenského tak podle experta čeká prakticky nesplnitelný úkol udržet své voličstvo pohromadě přinejmenším do parlamentních voleb. Ty řádné se mají konat 27. října, a tak zbývá jen málo času na případný pokus o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb, protože podle ústavy tak nelze učinit půl roku před termínem řádných voleb. Zatím však nebyly ani oznámeny oficiální výsledky voleb, ani termín inaugurace, kdy se Zelenskyj ujme funkce.

Nová konfigurace u kormidla moci v Kyjevě se ale vyjasní až po parlamentních volbách. Mezitím, s dosavadní vládou a parlamentem, může mít nový šéf státu problém.

Poslanec Mustafa Najem už novému prezidentovi poradil, aby se poučil z Porošenkových chyb a zbavil se všech oligarchů, kteří se stavějí do fronty s nabídkami podpory výměnou za zvláštní pravidla pro svá hájemství.

„Méně slibovat, více dělat,“ poradil nové hlavě státu bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma. Svého nástupce předem lituje: „Chápejte, je tady válka, jejíž konec je v nedohlednu, a ekonomika je na pokraji zhroucení,“ řekl.

Čtěte také: Nejen komik. Nový prezident Ukrajiny Zelenskyj pronajímá byty a vlastní TV studio

Starý život s novým prezidentem?

List Moskovskij komsomolec už předpověděl, že Ukrajinu čeká „starý život s novým prezidentem“ a s typickým koloběhem: po výbuchu nadšení a optimismu bude následovat vlna rostoucích potíží a zklamání až po závěrečné prozření, že nový prezident není o moc lepší než jeho předchůdci. „Ukrajina jakoby postupuje kupředu, ale v podstatě přešlapuje na místě,“ napsal ruský deník.

Mahda s takovým pohledem nesouhlasí: „Ukrajina na rozdíl od Ruska alespoň dokáže uspořádat demokratické volby. Ničím takovým se Rusko pochlubit nemůže. To, co se děje na Ukrajině, sledují v Rusku, v Moldavsku a v Bělorusku,“ prohlásil.

Těžko ale podle analytika říci, jak si Zelenskyj poradí s konfliktem na Donbasu, který si od jara 2014 vyžádal na 13 000 mrtvých. Vítěz voleb sice prohlásil, že má plán, ale ještě o něm nic bližšího neprozradil.

Ruský tisk, který výsledky prezidentských voleb na Ukrajině otiskl na titulních stranách, míní, že řešení je spíše v rukou Moskvy než Kyjeva. A tamní experti v nějaké kardinální zlepšení rusko-ukrajinských vztahů za nového prezidenta nevěří. Nevylučují ani, že v „informační válce proti Rusku“ by se Zelenského tým mohl ukázat nápaditější než Porošenko, který si libuje v silných slovech.

Vítěz voleb slibuje udržet Ukrajinu na cestě na Západ. Analytik Oleksandr Suško nevylučuje, že ve vztazích se Západem by se nezkušený Zelenskyj mohl ukázat „méně konfliktním a vstřícnějším“ šéfem ukrajinského státu než Porošenko, neústupně prosazující nepohodlné požadavky i těžko dosažitelné cíle, jako například členství Ukrajiny v Evropské unii.

Volodymyrovi Zelenskému k vítězství v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině gratulovala řada evropských lídrů a také například americký prezident Donald Trump. Prezident Francie Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová nebo šéfové institucí EU slíbili, že budou Zelenského podporovat v demokratických reformách či ve snaze ukončit konflikt na východě Ukrajiny. Pozitivně se vyjádřil i ruský premiér Dmitrij Medveděv, který vyjádřil naději na zlepšení spolupráce mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle mluvčího Kremlu je ale zatím předčasné hovořit o spolupráci.

Zelenskyj porazil současnou hlavu státu Petra Porošenka výrazným rozdílem, když získal zhruba 73 % hlasů, zatímco jeho protikandidát pouze kolem 25 %.


Čtěte dále: Ukrajině povládne herec. Zelenskyj jasně vyhrál volby, s Porošenkem zametl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.