USA demonstrují sílu. Jihočínským mořem proplula letadlová loď USS Ronald Reagan
USS Ronald Reagan u Číny
Americká letadlová loď USS Ronald Reagan proplula v úterý Jihočínským mořem v nejnovější ukázce vojenské síly. Mezi USA a Čínou v poslední době panuje napětí, které asijská země ještě umocnila snížením hodnoty jüanu na nejnižší hodnotu za deset let. O tom, že Spojené státy chtějí demonstrovat svou sílu, svědčí i to, že na palubu přivezlo námořnictvo několik generálů či novinářů.
Novináři a příslušníci filipínské armády pozorovali, jak na palubě přistávají a vzlétají stíhačky. Loď vezla asi 70 nadzvukových stíhaček typu F/A-18 a také několik špionážních letadel či helikoptér. Podle serveru Stars and Stripes měla loď být na cestě do Manily, hlavního města Filipín. Poblíž lodě hlídkoval navíc i menší ozbrojený křížník.
„Heslo lodi USS Ronald Reagan je „Mír skrz sílu“,“ řekl novinářům kontradmirál Karl Thomas. Podle něj přítomnost amerických ozbrojených sil pomůže zajistit stabilitu v regionu víc než zatím ne moc úspěšné diplomatické snahy. „Podle nás by lidé měli dodržovat mezinárodní zákony a naše přítomnost zajistí bezpečí. Mezitím samozřejmě mohou nadále probíhat rozhovory,“ uvedl Thomas.
Čína, Vietnam, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Brunej jsou mnoho let „uvězněni“ v konfliktech v mezinárodních vodách poblíž východoasijského pobřeží, kde probíhá velká část asijského a světového obchodu. Napětí nyní narůstá do nových rozměrů i díky tomu, že Čína u ostrova Spratly, který je spravován Vietnamem, postavila protiraketový systém, ranveje a hangáry. Washington se minulý měsíc ohradil proti zvyšujícímu se počtu provokací ze strany Číny.
Ředitel asijské námořní transparentní iniciativy, se sídlem ve Washingtonu Greg Polling, který sleduje činy soupeřících států ve sporných vodách, řekl, že Čína používá své umělé ostrovy k posílení obrovských nároků a a chce umožnit vojenským plavidlům „operovat na každém centimetru Jihočínského moře takovým způsobem, jako nikdy předtím.“
„Útočné kroky ze strany Číny mohou navíc ohrozit vyjednávání mezi ní a Sdružením národů jihovýchodní Asie o bezpečnosti ve sporných mořských oblastech,“ tvrdí Carl Thayer, další expert na oblast jihočínského moře. Čínský prezident Si Ťin-pching vyjádřil nedávno naději, že tato vyjednávání budou úspěšná a výhodná pro obě strany. „Je potřeba se ptát, co zbude pro státy z jihovýchodní Asie, pokud si bude Čína dál uzurpovat většinu moci a kontroly nad mořskými oblastmi pro sebe,“ dodává Thayer. Přítomnost obrovské letadlové lodi by nyní podle Washingtonu měla zajistit větší stabilitu i pro tato vyjednávání.