1 Záchrana horolezkyně

Tým horolezců zachránil Francouzku ze zabijácké hory Nanga Parbat

, NOVÉ

Témata: ,

Horolezci zachránili Francouzku, která uvízla se svým partnerem na „zabijácké” hoře Nanga Parbat v Pákistánu. Žádost o pomoc zachytil čtyřčlenný elitní polský tým, který se zrovna chystal zdolat osmitisícovku K2 a vydal se k nim. Nalezl však jenom ji, pátrání po polském partnerovi, který se ztratil během výstupu, bylo neúspěšné. Informuje o tom server BBC.

Elisabeth Revolová a Tomasz Mackiewicz uvízli v pátek pod vrcholem Nanga Parbatu, přezdívaném zabijácká hora, přibližně ve výšce 7 400 metrů. Výška hory je 8126 metrů nad mořem. Tým elitních polských horolezců se přemístil z tábora pod vrcholem hory K2 helikoptérou, přistáli přibližně kilometr pod místem, kde byla dvojice naposledy zaznamenána.

Tomasz Mackiewicz se bohužel od Revolové oddělil. Podle předchozích zpráv trpěl omrzlinami a sněžnou slepotou. Ta vzniká nadměrným odrazem slunečního záření od sněhu. UV záření při nedostatečné ochraně poškozuje rohovku a spojivky.

Ludovic Giambiasi, který byl s Revolovou v bližším kontaktu, doplnil, že horolezci strávili na úbočí dvě hodiny, než zahájili sestup. „Tomazsova záchrana je bohužel nemožná, kvůli počasí a nadmořské výšce by byl v ohrožení života i záchranný tým,” uvedl Giambiasi na Facebooku.

Všichni přeživší horolezci by se měli podle předpokladů přesunou helikoptérou do města Skardu. Přátelé a známí horolezkyně rovněž zorganizoval crowdfoundingovou kampaň na zaplacení nákladů za záchranu.

Nanga Parbat je 9. nejvyšší horou světa a 2. nejvyšší horou Pákistánu. Její jméno pochází z hindštiny/urdštiny a lze ho přeložit jako „Nahá hora“. Nachází se v oblasti Kašmíru a jedná se o první osmitisícovku, na kterou se člověk pokusil vystoupit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Nepál zakázal výstupy na Everest sólistům i horolezcům s amputací nohou

Skvělý úspěch. Horolezec Jaroš zdolal nejvyšší vrchol Antarktidy

,