1 Záchrana horolezkyně

Tým horolezců zachránil Francouzku ze zabijácké hory Nanga Parbat

, NOVÉ

Témata: ,

Horolezci zachránili Francouzku, která uvízla se svým partnerem na „zabijácké” hoře Nanga Parbat v Pákistánu. Žádost o pomoc zachytil čtyřčlenný elitní polský tým, který se zrovna chystal zdolat osmitisícovku K2 a vydal se k nim. Nalezl však jenom ji, pátrání po polském partnerovi, který se ztratil během výstupu, bylo neúspěšné. Informuje o tom server BBC.

Elisabeth Revolová a Tomasz Mackiewicz uvízli v pátek pod vrcholem Nanga Parbatu, přezdívaném zabijácká hora, přibližně ve výšce 7 400 metrů. Výška hory je 8126 metrů nad mořem. Tým elitních polských horolezců se přemístil z tábora pod vrcholem hory K2 helikoptérou, přistáli přibližně kilometr pod místem, kde byla dvojice naposledy zaznamenána.

Tomasz Mackiewicz se bohužel od Revolové oddělil. Podle předchozích zpráv trpěl omrzlinami a sněžnou slepotou. Ta vzniká nadměrným odrazem slunečního záření od sněhu. UV záření při nedostatečné ochraně poškozuje rohovku a spojivky.

Ludovic Giambiasi, který byl s Revolovou v bližším kontaktu, doplnil, že horolezci strávili na úbočí dvě hodiny, než zahájili sestup. „Tomazsova záchrana je bohužel nemožná, kvůli počasí a nadmořské výšce by byl v ohrožení života i záchranný tým,” uvedl Giambiasi na Facebooku.

Všichni přeživší horolezci by se měli podle předpokladů přesunou helikoptérou do města Skardu. Přátelé a známí horolezkyně rovněž zorganizoval crowdfoundingovou kampaň na zaplacení nákladů za záchranu.

Nanga Parbat je 9. nejvyšší horou světa a 2. nejvyšší horou Pákistánu. Její jméno pochází z hindštiny/urdštiny a lze ho přeložit jako „Nahá hora“. Nachází se v oblasti Kašmíru a jedná se o první osmitisícovku, na kterou se člověk pokusil vystoupit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Nepál zakázal výstupy na Everest sólistům i horolezcům s amputací nohou

Skvělý úspěch. Horolezec Jaroš zdolal nejvyšší vrchol Antarktidy

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.