Spravedlnost podle poslance ANO: Ministr by měl zasahovat do soudního procesu

výrok poslance Juříčka

Spravedlnost podle poslance ANO: Ministr by měl zasahovat do soudního procesuNOVÉ
Pavel Juříček Foto:

Reprofoto: YouTube ANO

1
Domov
  • Jan Hrdlička
Sdílet:

Představitelé hnutí ANO svými výroky o českém soudnictví často překvapí. Naposledy na sebe upoutal pozornost poslanec hnutí Pavel Juříček. Ve čtvrtečním rozhovoru pro Český rozhlas v souvislosti s kauzou H-System se nechal slyšet, že ministr spravedlnosti by měl mít možnost zasáhnout do soudního procesu. Před časem na sebe upozornila bývalá šéfka resortu Taťána Malá prohlášením o možném odkladu stíhání premiéra Andreje Babiše po skončení nynějšího volebního období.

Diskuze o kauze H-System odstartoval verdikt Nejvyššího soudu, který v pondělí rozhodl o tom, že se mají někteří klienti společnosti do měsíce vystěhovat ze svých domů v Horoměřicích. Soud tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty zkrachovalého H-Systemu Josefa Monsporta.

Výrok soudu provázela kritika, která nejčastěji poukazovala na to, že nevzal na zřetel lidské hledisko. Podle Juříčka by však mělo být dokonce možné proces ovlivňovat. „Musí být nějaká pojistka, že pravděpodobně ministr spravedlnosti do toho bude moct vstoupit, odebrat soudní proces nějakému soudci a přidělit ho někomu jinému,“ prohlásil poslanec ANO. Otevřeně tak vyzval k protiústavnímu zásahu do výkonu soudní moci.

Deník Echo24 Juříčka oslovil s dotazem, jak svůj výrok zpětně hodnotí a zda by ho nechtěl vzít zpátky, což Juříček odmítl. „Určitě to nesměřuju k tomu, aby se omezila soudcovská nezávislost. Spíše hledat nějakou pojistku právě proto, aby ty procesy netrvaly tak dlouho, když jsou viditelně nespravedlivé. Všechno strašlivě dlouho trvá. Aby existoval nějaký mechanismus, který byl nikoliv politikům, ale nějaké autoritě dá možnost najít efektivnější řešení,“ řekl ve vyjádření pro Echo24.

„Aby stát nebo nějaká autorita měla možnost zasahovat do evidentně nespravedlivých procesů nebo když jsou soudci nečinní. Není to o tom zasahovat do práva a nezávislosti soudcovství. Dneska má ministr spravedlnosti nebo stát možnost podat kárnou stížnost nebo kárnou žalobu, a kde to končí,“ uzavřel své odůvodnění Juříček.

Předvedla se i Malá

Juříček nicméně není prvním. Počátkem roku na sebe zase upoutala poslankyně za ANO a chvilková ministryně spravedlnosti Taťána Malá. Svou loajalitu k premiérovi Babišovi dokázala prohlášením v rozhovoru se serverem Info.cz, kde navrhovala, aby případný soud s Babišem jako stíhaným kvůli dotačnímu podvodu kolem Čapího hnízda zasedl až po skončení jeho nynějšího poslaneckého mandátu, tedy až za další čtyři roky. „O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?“ tázala se Malá v lednovém rozhovoru.

Dohady okolo kauzy H-System se neobešly bez zásahu nejvyšších ústavních činitelů. Šéf hnutí ANO chce ve sporu působit jako prostředník mezi znesvářenými stranami. Prezident Miloš Zeman si dokonce na Pražský hrad zve předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského a Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Oba dva nicméně řekli, že se ke kauze nemohou vyjadřovat.

Čtěte také: Zeman si kvůli H-Systemu zve na Hrad špičky justice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články