2 Platová nerovnost

Platová nerovnost mezi muži a ženami je v Česku druhá nejhorší v EU

, Nové

Témata: , ,

Ženy v České republice berou průměrně o 21 procent méně než muži. Vyplývá to z průzkumu Evropské komise. Česko je tak v této statistice po Estonsku, kde rozdíl činí 25,6 procenta, nejhorší zemí v Evropské unii.

Platová nerovnost se netýká pouze České republiky, ale je to problém celé Evropské unie. Průměrný rozdíl na výplatní pásce podle pohlaví činí 16 procent. Platová nerovnost v EU má v průběhu let pozvolna klesající tendenci. V roce 2014 byl tento rozdíl 16,6 procent.

MYTH: Women earn less because they choose lower earning jobs.

 

Nejlépe je na tom v porovnání s ostatními státy evropské osmadvacítky Rumunsko, kde je platová nerovnost na 3 procentech. Na děleném druhém místě je Lucembursko a Itálie s 5 procenty. V porovnání s Českem na tom o moc lépe s 19,8 procenty není ani Slovensko. Nejlepší průměr z Visegrádské skupiny má Polsko, kde je rozdíl 7,2 procent.

V přepočtu ženy v EU v porovnání s muži ročně pracují průměrně dva měsíce zdarma. Evropská unie tak označila letošní 4. listopad za Den rovného odměňování. Od dnešního dne tedy ženy symbolicky vedle mužů pracují zadarmo.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.