1 Po válce s Islámským státem

VIDEO: Češi dali půl milionu na obnovu zničené knihovny v Mosulu

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Islámský stát byl sice v Iráku poražen, nicméně obnova země si vyžádá obrovské finanční prostředky a úsilí. Na seznam zničených objektů se zařadila i Ústřední knihovna Mosulské univerzity v Iráku. Společná sbírka Knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a neziskové organizace Člověk v tísni vynesla na její obnovu 500 000 korun.

Z vybraných peněz by se mělo nakoupit vybavení, které knihovna v Mosulu potřebuje ke svému běžnému provozu a studijním účelům.

„Jsme potěšeni, že projekt přinesl ovoce a vybraná částka pomůže postupně vracet život do mosulské univerzitní knihovny. Děkujeme všem, kterým nebyl její osud lhostejný a sbírku podpořili, “ říká Klára Rösslerová, ředitelka Knihovny FF UK.

„Jménem Mosulské univerzity bych moc rád poděkoval všem, kdo se na sbírce podíleli, lidem, kteří nám přispěli, i všem kolegům knihovníkům. Velmi si vážíme podpory, kterou věnujete nejen knihovně, ale celé naší univerzitě,“ řekl Mohammed Jassim Al Hamdany, ředitel Univerzitní mosulské knihovny.

Ústřední knihovna Mosulské univerzity v Iráku byla s více než milionem dokumentů (včetně vzácných rukopisů a starých tisků) jednou z nejvýznamnějších knihoven v oblasti. V letech 2014 až 2016, kdy se Mosul ocitl pod nadvládou tzv. Islámského státu, byla v bojích téměř zcela zničena. V červenci 2017 se podařilo město definitivně osvobodit a ihned začaly snahy o jeho obrodu. Toto úsilí se týká i Mosulské univerzity a její ústřední knihovny, která studentům a pedagogům poskytovala vynikající informační zázemí potřebné ke studiu a výuce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Irácký premiér oficiálně oznámil vítězství nad IS v Mosulu

Z nového čísla Velká stavební revoluce. Do vlády míří zákon, který by měl vyřešit krizi bydlení

Echo týdne: Scruton, ministři a Velikonoce ● Analýza: Má sex nějakou budoucnost? ● Rozhovor: Macron z nás má strach ● Komentář: Agent, nebo užitečný idiot? ● Umění a kritika: Temný dinosaurus

Miliony za klikání myší E-sporty chtějí i na olympijské hry
SPECIÁL VÝLETY: Od vodníka k Babičce a ještě dál Po stopách Karla Čapka a Boženy Němcové
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.