Pomoc státu je strašně pomalá a byrokratická, program Antivirus je často nedosažitelný
VLÁDNÍ (NE)POMOC
Vládní pomoc podnikatelům je těžkopádná a byrokratická, stěžují si podnikatelé, kteří na ni marně čekají a musí se s finančními obtížemi spojenými s opatřeními vůči šíření koronaviru vypořádat vlastními silami. Vládní pomoc je navíc mnohem menší, než jak ji členové kabinetu prezentují na neustálých tiskových konferencích. Jakub Lohniský, který je spolumajitelem oděvní značky Le Premier šijící pánské obleky a košile na míru, uvádí, že program Antivirus je pro řadu podnikatelů nedosažitelný, nebo pouze v mnohem menší míře, než jej vláda prezentuje.
Upozorňujete na to, že vládní program Antivirus z praktického hlediska vypadá jinak, než je vládou prezentován. V čem je tedy jiný?
V detailech je popsán správně, což odhalí třeba mzdová účetní. Jde ale o to, jak to na veřejnosti prezentují. Stát mluví tak, že nám dává rychlou pomoc, abychom to přežili. Všude říká, že dostaneme 80 % ze mzdy, kterou vyplatíme. Akorát to není ze mzdy, ale z náhrady mzdy, kterou vyplatíme, což je velký rozdíl.
V čem konkrétně?
Teď si vymyslím příklad. Máte deset zaměstnanců, z nichž tři máte v prodejně. Když prodejnu zavřete, tak dostanete peníze jen za ty tři lidi v prodejně. Těch zbylých sedm chodí do práce a pracují třeba čtyři hodiny denně. Zaměstnáváte je třeba deset let a nechcete o ně přijít, takže jim vyplácíte plnou mzdu. Člověk by tedy z vládních prohlášení počítal, že zaměstnankyni pošlete 20 tisíc korun a od státu dostanete 16 tisíc. Nedostanete ale nic, protože zaměstnankyně chodila do práce, nezkrátil jste jí pracovní úvazek a snažil jste se pro ni najít práci. Peníze dostanete pouze za ty tři lidi, kteří nemohou chodit do práce, protože je zavřený obchod. Za ně obdržíte těch 80 %, ale také je to zastropované. Pokud by jeden člověk byl třeba manažerem prodejny, který bere 70 tisíc korun, tak nedostanete přibližně víc než 39 tisíc.
Takže ve výsledku jde zase především o PR…
Ono se dobře mediálně říká – pošli mzdy, neboj se, my ti dáme 80 %. Jenže pak tam jsou další výjimky. Například dohodáři. Chodí do práce, pracují pro vás, ale nevztahuje se to na ně. Pak tam jsou lidé ve výpovědi, kteří ji podali v lednu, takže v únoru a v březnu je máte stále ve firmě. V březnu byly zavřené prodejny, ale žádat na ně nemůžete. Tímhle to postupně osekáváte a zjistíte, že z těch 80 % je nakonec třeba 20 %. Navíc vy to pošlete, ale nedostanete od státu žádné potvrzení a vůbec nevíte, jestli nějaké peníze přijdou. Nejdříve musíte zaplatit a poté jenom doufáte. Kdy to bude? Jestli zítra nebo za týden? Nevíte. Když se na tu pomoc spolehnete, tak třeba za tři týdny zjistíte, že vám ty peníze chybí. Pomoc je to strašně pomalá a byrokratická. Trvalo nám strašně dlouho, než jsme to pochopili. Jedni právníci říkali ano, druzí říkali ne. Ve výsledku úplně rezignujete a řeknete – já tam něco vyplním a něco mi prostě pošlete. Nelze se vůbec na ten stát spolehnout, že by vám nějak pomohl.
Hovořil jste také o programu COVID I a COVID II, na které také podnikatelé nemohou dosáhnout. Budete usilovat o případný COVID III nebo COVID Praha, nebo jste na to rezignovali úplně?
COVID III podle nás pro Pražáky zase nebude a celá ta podpora COVID Praha bude podle mě kvůli celkově nízké částce vyčerpaná tak do třiceti minut. Já už o to nežádám vůbec. Pokud mi půjčí komerční banka, tak si půjdu půjčit tam a nebudu už vůbec spoléhat na stát.
Na vašich stránkách uvádíte, že se chystáte od příštího týdne začít zase šít. Věříte, že se vaše firma z této těžké situace nějak dostane?
Mám tam přes čtyřicet lidí, takže věřit musím. Jinak bych to už zavřel před čtrnácti dny. Je to ale velká neznámá. Ono se to otevře, ale nevíme, jaká bude poptávka, jak lidé budou řešit svatby, které teď zrušili a tak dále. Máme nějaké možnosti si půjčit peníze na překlenutí. Pokud se dostaneme alespoň na 50 % obratu před tím zavřením, tak to přežijeme. Ale nevíme co bude. Co nám dává ale nějaký příslib, že to zvládneme, je slušný počet rezervací, které máme již na příští týden.