Ale ne, vy v tom vlastní manželku nenecháte

Ale ne, vy v tom vlastní manželku nenecháte
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Blogy

Babiš a jeho rodina

Tomáš Němeček

Ve stínu prezidentských voleb by myslím neměla zapadnout tato nenápadná zpráva ze společenských serverů, podle níž má manželka předsedy vlády vážné zdravotní problémy. Nemohla se kvůli nim zúčastnit voleb a je na delší dobu hospitalizována. (více na ahaonline.cz zde)

Zhruba v té době se předseda vlády rozkřičel na novináře, že z něho dělají „zrůdu, která v tom nechá svou ženu a děti“, tedy že se v kauze Čapí hnízdo sám ukryje za imunitu, ale své děti a manželku nechá stíhat. (více na aktuálně.cz zde)

Ale kdepak, to si vůbec nemyslím. Naopak předpokládám, že celá jeho první vláda má za cíl – mimo jiné – dostat z kauzy jeho ženu a děti, a proto nepouští nikoho jiného k moci. Jeho děti podle zpráv Seznam.cz a Neovlivni.cz prohlašují, že ze zdravotních důvodů nejsou schopny se účastnit trestního řízení. (více na neovlivni.cz zde)

Pokud jde o Babišovy děti a jejich vážnou nemoc, o tom nemám pochyb. Jak známo, Andrej Babiš přísahal před ovládnutím vydavatelství MAFRA na zdraví svých dětí, pokud bude zasahovat do chodu redakce. („Já můžu tady veřejně prohlásit na zdraví mojich čtyř dětí a dvou vnuček, že já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře,“ pronesl na archivním záznamu České televize 27. června 2013.  (více na Echo24 zde)

Trestní stíhání skutečně nelze zahájit proti osobě, jejíž těžká choroba trvale vylučuje její postavení před soud (§ 11, odst. 1, písm. f trestního řádu). A jak víme, z jiných kauz, dostatečně medicínsky kompetentní osoba – jako třeba bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý – tak může úspěšně protahovat řízení, až nakonec nezbývá než ji z kauzy vyjmout a vyšetřovat zvlášť. (více irozhlas.cz zde)

Ostatně reportérští vlčáci z Lidových novin už popsali tuny papíru o tom, jak se jedna pozapomenutá podsvětní veličina snaží ze zdravotních důvodů vyhnout návratu do vězení. (více na lidovky.cz)

Takže při zprávě, že byla paní Babišová hospitalizována u specialistů v Krči, si člověk vzpomene, že novým poslancem ANO se stal přednosta kliniky hepatogastroenterologie IKEM Julius Špičák. (Dělají tu hlavně nemoci jater, ale slinivce se tady člověk také nevyhne.)

Myslím, že o slinivce paní Babišové ještě uslyšíme. Třeba po ní reportéři Lidových novin Ondřej Koutník a Martin Shabu půjdou alespoň z desetiny tak jako po Romanu Janouškovi?