Rusko přehodnotilo kauzu Magnitského. Byl prý otráven

Podezřelá smrt

Rusko přehodnotilo kauzu Magnitského. Byl prý otrávenAKTUALIZOVÁNO
Ruský auditor a právník Sergej Magnitskij Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / VOA

1
Svět
Sdílet:

Ruská justice přešla do protiútoku v případu Sergeje Magnitského, auditora britské společnosti Hermitage Capital, který za podezřelých okolností zemřel v ruském vězení v roce 2009.Ruská generální prokuratura podle agentury TASS zahájila trestní stíhání zakladatele Hermitage Capital Williama Browdera kvůli podezření ze zločinného spiknutí.

Podle ruských médií se prokurátoři domnívají, že Magnitskij byl z popudu Browdera otráven. Browder obvinění označil za „kafkovské“ a za odpověď Moskvy na aféru okolo otrávení Skripalových, ze kterého Londýn podezírá agenty ruské armádní rozvědky GRU, zatímco Moskva tato podezření odmítá.

Magnitskij ve službách Browderovy Hermitage Capital údajně shromáždil důkazy o značných zpronevěrách vysoce postavených ruských činitelů. Sám auditor byl ale obviněn z daňových úniků a uvězněn. Ve vazbě přišel za nejasných okolností o život, údajně ho ubili dozorci. Za jeho smrt nebyl nikdo potrestán, naopak posmrtně byl odsouzen z daňových úniků, stejně jako v nepřítomnosti Browder.

Na Západě vyvolala Magnitského kauza skandál s dalekosáhlými následky. Americký Kongres v roce 2012 schválil takzvaný Magnitského zákon, aby potrestal ruské představitele, úředníky, soudce a policisty zapletené do případů porušování lidských práv. Od letošního roku se zákon vztahuje na zkorumpované činitele po celém světě. Rusko zareagovalo vlastním seznamem nežádoucích Američanů, jakož i zákazem adopcí ruských sirotků v USA.

Podle původního závěru ruských soudních lékařů zemřel Magnitskij na selhání srdce bez cizího zavinění. Generální prokurátora ale oznámila, že „dodatečná analýza“ prokázala přítomnost „diverzních chemických látek“ v organismu Magnitského. Jde prý o složité sloučeniny, které mohou být vyrobeny jen ve specializovaných laboratořích takových zemí, jako jsou USA, Francie nebo Itálie.

Za otravou podle ruských vyšetřovatelů možná stojí Browder, na kterého už v minulosti Rusko opakovaně a bezvýsledně vydalo mezinárodní zatykač. Ten teď bude podle mluvčího prokuratury Nikolaje Atmoňjeva obnoven. Znovu byly navíc otevřeny případy smrti tří Browderových partnerů, kteří byli podle Atmoňjeva zavražděni. I v jejich těle byly prý nalezeny jedy.

„Browder, Putinův nepřítel č. 1“

Browder měl podle prokuratury k vraždě Magnitského motiv, chtěl „zahladit stopy svých zločinů“, tedy daňových podvodů a praní špinavých peněz. Browder se trvale a energicky jako lobbista angažuje v kampaních proti porušování lidských práv v Rusku. Sepsal dokonce knihu s podtitulem Jak jsem se stal Putinovým nepřítelem č. 1.

Moskva jeho aktivity tvrdě kritizuje a obviňuje ho, že právě on stál za schválením Magnitského zákona v USA. Letos v létě Browder vypovídal před senátním výborem vyšetřujícím údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb.

Právní normu obdobnou Magnitského zákonu mezitím přijalo i dalších nejméně pět států. Členské státy Evropské unie k podobnému kroku několikrát vyzval také Evropský parlament, na unijní půdě se o tom ale zatím jen diskutuje.

Sám Browder na twitteru označil obvinění za „přinejmenším kafkovské“. Obvinění dal také do souvislosti s tím, že v úterý mají zástupci zemí Evropské unie na pozvání nizozemské vlády diskutovat v Haagu o rozšíření Magnitského zákona. Bowder se také pozastavil nad tím, že za těchto okolností Interpol rozhoduje o tom, zda je v jeho čele stane ruský generál Alexandr Prokopčuk.

Komise vedená ochráncem lidských práv Valerijem Borščovem a Rada pro lidská práva při ruském prezidentovi dospěly k závěru, že za Magnitského smrt v moskevské vazební věznici v roce 2009 mohly „trýznivé“ podmínky věznění a neposkytnutí lékařské pomoci, připomněla ruská redakce BBC. „Obvinění vznesené prokuraturou je nehoráznost,“ řekl stanici sám Borščov a připomněl, že úřady si nevěděly s umírajícím Magnitským rady, převážely jej z věznice do vězeňské nemocnice a zase zpět, lékaři propadali panice, ale nic nenasvědčovalo otravě. „Verze prokuratury jsou nehorázné nesmysly,“ zdůraznil aktivista, podle kterého existují důkazy, že těžce nemocného Magnitského ve vězení zbili, což zesláblý vězeň nevydržel, a tak následující den vyšetřovatel zaznamenal, že došlo ke vraždě.

 

Čtěte také: Je přesvědčený, že na výlet do Ruska šel nedobrovolně, řekl Babiš o svém synovi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články