1 Salvador uznal Čínu

Salvador přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem a uznal Čínu

NOVÉ

Témata: , ,

Středoamerický Salvador přerušil diplomatické styky s Tchaj-wanem a oficiálně uznal Čínu. V televizním projevu to oznámil salvadorský prezident Sanchéz Cerén. Ostrovní Tchaj-wan, který pevninská Čína považuje za svou vzbouřenou provincii, uznává 17 nezávislých států, většina z nich je z Jižní Ameriky, Karibiku a Tichomoří.

Ještě před projevem prezidenta Ceréna dnes Tchaj-wan informoval, že kvůli záměru Salvadoru přiklonit se na stranu Číny přerušuje se středoamerickou zemí diplomatické vztahy. Tchaj-pej zároveň kritizoval zahraniční politiku Číny, kterou označil za dolarovou diplomacii. Peking se totiž výměnou za příslib finanční pomoci a investic snaží přilákat ty státy, které dosud Tchaj-wan uznávají. Letos stejný krok jako Salvador učinily západoafrická Burkina Faso a karibská Dominikánská republika.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Ostrov se nicméně vyvíjí samostatně od roku 1949, kdy na něj před komunisty uprchli čínští nacionalističtí politici. Většina zemí světa nároky Pekingu uznává, byť jen formálně. S Tchaj-wanem nicméně udržují styky na nižší úrovni. Česká republika diplomatické styky nemá navázány a kontakty s Tchaj-wanem rozvíjí na nevládní rovině.+

Čtěte také: Neznámý útočník v Drážďanech znásilnil Češku


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.