Roušky zastaví 100 procent vydechnutých koronavirů, zjistila studie
(ne)roušky
Na světě je jedna z prvních relevantních studií, podle níž nošení roušek nebo další ochrany úst a nosu zásadně omezuje šíření virů. Analýzu týmu profesora Benjamina Cowlinga, která vznikala pět let, publikoval v pátek prestižní časopis Nature. Z ní vyplývá, že roušky zastaví 100 procent vydechnutých kapének sezónních koronavirů, u dalších typů virů jde až o 70procentní úspěšnost.
Studie se vzhledem k délce shromažďování dat nevěnovala přímo šíření nákazy covid-19, její autoři ji ale postavili na podobných typech sezónních koronavirů, na virech chřipky a rhinovirech, které jsou typickými nositeli nachlazení ve společnosti.
Výzkumníci v rámci analýzy požádali 246 lidí s podezřením na nákazu nějakým typem zmíněných virů, aby po 30 minut dýchali do speciálního přístroje. Přístroj měřil přítomnost a množství vydechnutých kapének. Polovina z účastníků roušku neměla, druhá ano. Mezi 111 lidmi, u nichž se později potvrdila nákaza, ochrana tváře zastavila veškeré sezónní koronaviry a 70 procent virů chřipky. U rhinovirů byla účinnost menší.
Podle Cowlinga lze výsledky víceméně vztáhnout i na běžné textilní roušky, jejichž nošení nyní vyžadují i české úřady. „Z mého odborného pohledu by textilní a bavlněné roušky měly stejný, i když menší efekt jako správně nasazená chirurgická rouška,“ řekl agentuře Reuters. „A co se nemoci covid-19 týče, zkoumáme jakákoliv opatření, která by mohla pomoci,“ dodal. Vědci přiznávají, že je třeba ještě výzkumu, který by zahrnoval i nový koronavirus.
Donedávna neexistovaly téměř žádné důkazy, které by nošení roušek a ochrany obličeje opodstatňovaly. V minulých dnech otočila i Světová zdravotnická organizace(WHO), která původně roušky doporučovala jen těm se symptomy nákazy a zdravotníkům. Jako účinnější cestu viděla WHO v pravidelném mytí rukou. Poté však vhodnost zakrytí úst a nosu uznala. Roušky jako účinné opatření notně tlačí česká vláda.