Obří hráze chránící Evropu. Vědci navrhli, jak zabránit zatopení Nizozemska a Německa

Obří hráze chránící Evropu. Vědci navrhli, jak zabránit zatopení Nizozemska a NěmeckaNOVÉ
Svět

Globální oteplování

job Echo24

Vědci přišli s možným řešením, jak zabránit případné záplavě pobřežních států v důsledku globálního oteplování. Místo několika malých přehrad by dle nich bylo účinnější postavit dvě obrovské v Atlantiku. Informaci přinesl server Spiegel.

Případná záplava by ohrozila níže položené oblasti zemí hraničících se Severním a Baltským mořem s přibližně 25 miliony obyvatel a velké části Nizozemska a severního Německa by se tak mohly stát neobyvatelnými.

Nizozemský oceánograf Sjoerd Groeskamp a jeho německý kolega Joakim Kjellsson navrhli, že by se na ochranu mohla postavit 160 kilometrů dlouhá hráz mezi Bretaní a Cornwallem a 500 kilometrová přehrada mezi Skotskem a Norskem.

Foto:

FOTO: Studie The Northern European Enclosure Dam for if climate change mitigation 3 fails

Průměrná hloubka v oblasti té první je 85 metrů a u druhé 127 metrů s tím, že nejhlubší místo je přes 320 metrů. Momentálně je možné stavět pevné plošiny až v hloubce 500 metrů, takže v tomto ohledu by byly přehrady proveditelné. K jejich postavení by ale bylo potřeba vysoké množství materiálu. Stavba by také silně ovlivnila mořský ekosystém a rybolov. V důsledku by se dle Groeskampa ze Severního moře během několika let stalo obrovské jezero bez přílivu a odlivu. Odhadovaná cena celého počinu je mezi 250 a 500 miliardami eur.

Tvůrci studie uznávají, že v současnosti jsou tyto plány zcela nepředstavitelné. Dle Kjellssona by ale tento způsob nakonec mohl být pro patnáct zemí, které omývá Severní a Baltské moře, ekonomičtější než stavět samostatně několik hrází. K tomu ještě dodává: „Opravdu si nemyslíme, že by takový projekt měl být realizován. Chceme zdůraznit, že nejlepší možností je stále bojovat proti změně klimatu a zabránit tomu, aby se takové řešení vůbec stalo nezbytným.“

Studie byla publikována ve studii časopisu Bulletin of the American Meteorological Society (BAMS).

Čtěte dále: Kvůli koronaviru zemřel ředitel hlavní nemocnice ve Wu-chanu

Související články