Podezřelý ze znásilnění a vraždy německé dívky utekl do Iráku. Tam ho dopadli

Vražda německé dívky

Podezřelý ze znásilnění a vraždy německé dívky utekl do Iráku. Tam ho dopadliAKTUALIZUJEME
Alí Bašár podezřelý z vraždy 14leté německé dívky Foto:

Foto: Printscreen/Twitter/Stan

Svět

mk Echo24

Na severu Iráku zadrželi muže, který je podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté dívky v německé Mohuči. Uvedl to německý ministr vnitra Horst Seehofer, informuje server Die Welt. Aliho Bašára podle něj zadržely kurdské bezpečnostní síly.

Zatím není jasné, zda Irák podezřelého Bašára vydá. Nemá totiž s Německem v tomto směru uzavřenou žádnou dohodu. Horst Seehofer ocenil mezinárodní spolupráci, jednání je však podle něj stále otevřené. „Proces vydání bude nyní probíhat na základě mezinárodních pravidel,“ uvedl ministr vnitra.

Čtrnáctiletá Susanna z Mohuče se podle stanice Deutsche Welle 22. května nevrátila z večeře s přáteli v nedalekém Wiesbadenu. Mezi nimi měl být i Bašár. Policie po ní vyhlásila téhož dne pátrání. 

Ve středu našli policisté v těžko přístupném terénu v okrajové čtvrti Wiesbadenu tělo mladé ženy. Podle agentury DPA bylo podle stop na místě okamžitě jasné, že se dívka stala obětí násilí. Podle zjištění policie bylo příčinou Susanniny smrti „použití násilí na krku“. Podle dosavadních informací policie se dívka stala obětí „sexuálního a násilného zločinu“.

Podle kriminalistů dvacetiletý Iráčan Alí Bašár i se svým otcem, matkou a pěti sourozenci už minulý čtvrtek spěšně opustil ubytovnu pro žadatele o azyl ve Wiesbadenu. List Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že celá rodina před několika dny odletěla z Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl.

Alí Bašár byl podle deníku Bild v minulosti byl podezřelý z účasti na několika rvačkách a dokonce i ze znásilnění jedenáctileté dívky v ubytovně pro azylanty. Do Německa přišel zřejmě v říjnu 2015, kdy do střední Evropy po takzvané balkánské stezce proudily stovky tisíc uprchlíků.

Případ smrti 14leté Susanny vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů.

„Jsme všichni hluboce zasaženi tímto odpudivým činem,“ uvedl Volker Bouffier, premiér spolkové země Hesensko, ve kterém Wiesbaden leží. Vyjádřil pochopení pro pobouření, které čin vyvolal, populismus podle něj ale nyní ničemu nepomůže. Podle předsedy liberální strany FDP Christiana Lindnera vyvolává případ řadu otázek, mimo jiné tu, jak mohla irácká rodina Německo pod falešným jménem vůbec opustit.

„Susanna je další obětí pokrytecké a egoistické vítací politiky spolkové kancléřky Angely Merkelové,“ uvedla na twitteru politička protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová.

AfD uspořádá v sobotu v Mohuči, kde zavražděná Susanna žila, demonstraci proti imigraci pod heslem „Dost! Konečně vyvodit důsledky“. Další podobná demonstrace by se měla uskutečnit i v neděli. V oba dny se budou v Mohuči konat také demonstrace proti rasismu a nenávisti.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.