Falešná pracovní místa. Vláda platí 711 tisíc lidí za to, že nic nedělají
ECHOPRIME
Vypadá to jako zvláštní ekonomický úkaz. Už v první čtvrtině roku, za který jsou poslední aktuální čísla, se česká ekonomika propadla o dvě procenta. V nich se odrážejí jen pouhé dva týdny karantény a koronavirového vypnutí ekonomiky. Dá se čekat, že už ve druhém čtvrtletí, do nějž spadá celý vypnutý duben a květen, se ekonomika propadne podstatně víc.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje, že po Itálii, Španělsku, Francii a Velké Británii budeme s propadem 13,3 procenta vůbec nejzasaženější zemí celé Evropské unie. Evropská komise je optimističtější. Čeká pád jen o 7,8 procenta. I to bude nejhorší propad v dějinách České republiky. Průmysl, na němž jsme závislí, oslabil v květnu o 25,7 procenta. Při tom všem si držíme na evropské poměry rekordně nízkou nezaměstnanost 3,7 procenta. Úřady práce na konci června registrovaly jen 269 tisíc nezaměstnaných. Máme výrazně nižší nezaměstnanost než za časů rekordně silné prosperity v letech 2016 až 2017.
Ta čísla nehrají dohromady. Tak prudce padající ekonomika nemůže přirozeně připravovat tak málo lidí o práci. Není to možné. Zpoždění se dá vysvětlit tím, že propouštění je u nás dlouhé. Výpovědní lhůta je dva měsíce a firma ještě musí odcházejícímu zaměstnanci vyplatit další tři platy jako odstupné. Nezaměstnanost z koroanavirového vypnutí ekonomiky se projeví až s odstupem pěti měsíců. Teprve pak ti, kdo přišli o práci, požádají o podporu v nezaměstnanosti. Ministryně práce Jana Maláčová po diskusi s ekonomickými poradci vlády ohlásila, že o práci může přijít až 450 tisíc lidí a nezaměstnanost vystoupá k deseti procentům. To by se stalo vůbec poprvé v historii České republiky.
Vláda Andreje Babiše nejspíš došla k závěru, že to by bylo před volbami příliš velké riziko. A rozhodla se, že bude za desítky miliard korun nových státních dluhů udržovat umělou zaměstnanost. Více než 711 tisícům lidí, kteří aktuálně sedí doma na speciální koronavirové pomoci Antivirus, bude vyplácet částky, které jsou výrazně vyšší než regulérní podpory v nezaměstnanosti. Lidé tak budou dostávat podstatně víc peněz, než kdyby byli propuštěni. Statistiky budou vykazovat nízkou nezaměstnanost. A bude to úplný fake. Fakticky zvýšení podpor v nezaměstnanosti na dvojnásobek, aniž by se to vláda pokusila prosadit v parlamentu.
Celý text si můžete přečíst již nyní na EchoPrime. Od čtvrtka jej najdete i v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.
Text vznikl za podpory Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky