Islamisté v porodnici systematicky zabíjeli matky
ÚTOK V AFGHÁNISTÁNU
Několik dní po útoku na nemocnici Dasht-e-Barchi v afghánském hlavním městě Kábulu začíná být podle Lékařů bez hranic zřetelné, že šlo o záměrný útok na porodnici s cílem chladnokrevně zabíjet matky. Při útoku na porodnici v Kábulu zemřelo nejméně 24 lidí, ve stejný den stejný počet lidí zemřelo při atentátu na pohřební shromáždění na východě země.
„Vrátil jsem se do porodnice den po útoku. Co jsem tam viděl, ukazuje, že to byla systematická střelba do matek. Procházeli pokoji porodnice a stříleli ženy v postelích. Bylo to metodické. Zdi jsou pokryté projektily, na zemi v pokojích je krev, auta jsou spálená, okna prostřílená,“ přibližuje Frederic Bonnot, vedoucí programů Lékařů bez hranic v Afghánistánu.
Oficiální čísla naznačují, že zemřelo 24 lidí a dalších nejméně 20 je zraněno – většina z nich jsou pacienti, informují Lékaři bez hranic. Úterní útoky na porodnici a pohřební obřad v Afghánistánu má podle Spojených států na svědomí teroristická organizace Islámský stát (IS). Na twitteru to v pátek napsal americký zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad.
Na pohřební obřad v provincii Nangarhár zaútočil v úterý sebevražedný atentátník, který zabil nejméně 24 lidí. V Kábulu tentýž den ozbrojenci vnikli do porodnice. Mezi 24 oběťmi atentátu jsou dva novorozenci, jejich matky i zdravotní sestry.
Lékaři bez hranic, kteří podporují toto zdravotnické zařízení posledních šest let, mohou nyní potvrdit, že v době útoku bylo v porodnici hospitalizováno 26 matek. Deseti z nich se povedlo najít společně s řadou zdravotníků úkryt v bezpečnostních místnostech. Žádná z dalších šestnácti matek nebyla ušetřena – jedenáct jich útočníci zabili, tři z nich přitom byly na porodním sále, jejich děti ještě nebyly narozené.
Útočníci podle Lékařů bez hranic vtrhli do nemocnice přes hlavní bránu krátce po desáté hodině ráno v úterý 12. května. Ačkoliv se blíže nacházely další budovy a oddělení, ozbrojení muži zamířili přímo do porodnice. Uvedli to pracovníci organizace, kteří byli v době útoku na místě.
Podle Bonnota pak následovaly čtyři hodiny pekla (tak dlouho útok trval). „Pacienti a zaměstnanci se snažili najít úkryt. Z bezpečnostní místnosti jsme během útoku slyšeli všude střelbu a exploze,“ popsal Frederic Bonnot. „Je to šokující. Víme, že tato oblast v minulosti zažila útoky, ale nikdo by nevěřil, že by zaútočili na porodnici. Přišli zabít matky,“ podotkl.
V porodnici podle Bonnota pracovalo 102 afghánských zaměstnanců Lékařů bez hranic společně s několika zahraničními spolupracovníky organizace. V nastalém chaosu, kdy lidé utíkali do bezpečí a řada dalších se narychlo přesunula do jiných nemocnic, bylo extrémně náročné zjistit, co se komu stalo. „Tato země je bohužel zvyklá na otřesné události. Ale co se stalo v úterý, nelze popsat slovy,“ dodal Bonnot.
K útoku na pohřeb se Islámský stát přihlásil, k atentátu na porodnici nikoliv. Povstalecké hnutí Tálibán se od obou atentátů distancovalo.
Na konci února podepsali představitelé Tálibánu a USA v katarské metropoli Dauhá mírovou dohodu. Spojené státy se v ní zavázaly, že do 14 měsíců ze země stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO. Hnutí Tálibán slíbilo, že zabrání dalším radikálním skupinám ve využívání afghánského území k ohrožování bezpečnosti Spojených států a jejich spojenců. Dohoda předpokládá, že Tálibán začne vyjednávat i s afghánskou vládou.