Trumpova choť žehlí vztahy s Afrikou. V Ghaně navštívila otrokářskou pevnost

Trumpova choť žehlí vztahy s Afrikou. V Ghaně navštívila otrokářskou pevnostNOVÉ
Trumpová na místě někdejšího obchodu s otroky v Ghaně Foto:

Foto: Bílý dům

Svět

Melanie jako diplomatka

Echo24

Manželka amerického prezidenta Melania Trumpová ve středu v Ghaně navštívila pevnost Cape Coast, která v minulosti sloužila k obchodování s otroky. Prošla přitom i takzvanými "dveřmi, z nichž nebylo návratu", jimiž procházeli otroci před naloděním, napsala agentura AP. Trumpová je na své první velké zahraniční cestě bez doprovodu manžela Donalda Trumpa. Kromě Ghany navštíví i Malawi, Keňu a Egypt.

Svou dnešní návštěvu první dáma Spojených států později označila za "důležitou připomínku doby, na kterou by se nemělo zapomínat". Jak dodala, vidět podobnou pevnost pro ni bylo "velmi emotivní".

Američtí představitelé se v pevnosti Cape Coast zastavili během svých cest již v minulosti. Tehdejší americký prezident Barack Obama sem vzal svou rodinu v červenci roku 2009. Památku rovněž navštívili američtí zákonodárci.

Ještě předtím, než zamířila do pevnosti, zúčastnila se Trumpová v nedalekém paláci tradiční ceremonie. Na ní jí místní kmenový vůdce udělil povolení Cape Coast navštívit.

Trumpová dosud jako první dáma USA podnikla samostatně pouze jednu zahraniční cestu. Loni v září navštívila na jeden den Toronto, kde se připojila k britskému princi Harrymu, který tam pořádal charitativní soutěž Invictus Games invalidních válečných veteránů.

Bývalé první dámy USA Hillary Clintonová, Laura Bushová a Michelle Obamová rovněž v době, kdy byli jejich manželé prezidenty, podnikly cesty do Afriky bez jejich doprovodu, připomněla agentura AP.

Prezident Trump od loňského nástupu do funkce Afriku ještě nenavštívil. Na lednové schůzce se senátory v Bílém domě ale podle uniklých informací prohlásil, že neví, proč do Ameriky mohou přicházet lidé z kdejaké díry v Africe či Karibiku. Podle médií k tomu použil vulgarismus "shithole country". Následně použití tohoto výrazu popřel. Jeho výrok vyvolal v Africe pobouření a cesta Trumpové má pomoci ránu vyvolanou prezidentovým prohlášením zacelit, soudí BBC.

Čtěte také: Skličující budoucnost: Bill Gates varuje svět před důsledky prudkého nárůstu africké populace

Související články