Změní mileniálové Ameriku? Za dva roky budou dominantní generace
MILENIÁLOVÉ
Mileniálové, jimiž se zpravidla označuje generace narozená po roce 1982, která dosáhla dospělosti v roce 2000 a později, by se v USA měli stát už kolem roku 2020 nejpočetnější žijící generací a překonat tak tzv. „baby boomers“ z počátku první poloviny 20. století. Mohli by tak výrazně změnit politickou scénu v USA, píše americká CNN.
V současnosti tvoří mileniálové zhruba 22 % populace Spojených států. „Naše generace je na začátku cesty k tomu stát se zákonodárci této země,“ řekl Steven Olikara z organizace Millennial Action Project, která sdružuje politicky aktivní mileniály. Olikara věří, že mileniálové jsou schopní politiku změnit, protože jde o „velmi idealistické mladé lidi“ jejichž politický vzestup přichází s „horšící se polarizací v zemi a dysfunkcí současné politiky“.
Podle Erin Cutrarové, zakladatelky organizace She Should Run, která pomáhá ženám vstupovat do politiky, táhnou mileniály do politiky témata, která se jich dotýkají, jako jsou dluhy ze studentských půjček, životní prostředí, ekonomická situace či zdravotní péče. „Mileniálové chtějí specificky vkládat svůj čas do věcí, u kterých si myslí, že je dokáží změnit,“ dodala Erin Cutrarová s tím, že by generace, kterou nazývá „sdílející generací“, mohla ovlivnit politiku i tím, jak se komfortně cítí ve světě sociálních médií.
Zatím jsou mileniálové v politice jen velmi málo zastoupení, připomíná CNN. V Kongresu USA jich je v současnosti pouze osm, z toho všichni ve Sněmovně reprezentantů. V cestě ke změně politiky starších generací jim však chybí zájem. Oproti starším generacím chodí méně k volbám. V roce 2016 jich k volbám přišla jen polovina, v roce 2014 dokonce pouhá čtvrtina.