Klaus se za vládu stydí: Česko štěká jako ratlík. Načasování kauzy není náhoda

EXPREZIDENT K VRBĚTICÍM

Klaus se za vládu stydí: Česko štěká jako ratlík. Načasování kauzy není náhoda
Druhý prezident České republiky Václav Klaus. Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Bývalý prezident Václav Klaus znovu ostře kritizoval způsob, jakým česká vláda řeší diplomatickou krizi s Ruskem, která vznikla poté, co kabinet oznámil, že za výbuchem ve Vrběticích měli stát členové ruských zpravodajských služeb. „Štěkáme na Rusko, protože si myslíme, že máme za sebou mocné USA a NATO. To je trošku hloupá politika,“ řekl Klaus v rozhovoru pro deník Blesk. Není podle něj náhoda, že se o příčině sedm let starého výbuchu muničního skladu začalo znovu mluvit až dnes. Vládní strany podle něj znervózněly před volbami, a tak se snaží „vytáhnout z klobouku nějakou kauzu“, která by jim zajistila přízeň veřejnosti.

Česká republika podle Václava Klause trpí neexistencí konceptu zahraniční politiky a neuvěřitelným nepořádkem, který u nás vládne. „Proto je taky možné, že ministrem zahraničí se stane naprosto juniorní člověk, o kterém jsme do dnešního dne nikdy nikdo neslyšeli. Zatímco vždycky v minulosti u nás i v dalších zemích světa je ministr zahraničí druhá, třetí osoba po ministerském předsedovi,“ míní exprezident.

„Pro mě je to výpověď o naší zemi a o tom, že vůbec nejsme schopni mít nějakou smysluplnou zahraniční politiku. To, že štěkáme na jednu ze světových velmocí, je něco, za co se stydím a co mě deprimuje, abych se v této zemi vůbec pokoušel ještě něco dělat,“ řekl Klaus.

Štěkat na Rusko je hloupá politika, míní Klaus

„To je zásadní věc, je to takovej ratlík, kterej štěká na pořádnýho psa. My, tedy ratlík, štěkáme na Rusko, protože si myslíme, že máme za sebou mocné USA a NATO. To je trošku hloupá politika,“ myslí si bývalý český prezident.

Klaus upozorňuje, že výbuch v muničním skladu ve Vrběticích je sedm let stará kauza, která se znovu objevila v médiích ve chvíli, kdy to je pro někoho politicky výhodné. „To, že nebyla objevena v předchozích sedmi letech, není náhoda, to, že byla objevena teď, také není náhoda,“ řekl.

Politický zájem přisuzuje někdejší prezident tomu, že vládní politické strany jsou „znervóznělé před říjnovými volbami“. „ANO se obává, že ztrácí na Piráty. Sociální demokracie a pan Hamáček tuší, že dostanou tři procenta a že on skončí v propadlišti dějin. Tak teď najednou začínají vytahovat z klobouku nějakou kauzu, a to ještě způsobem, který vypadá velmi nevěrohodně,“ myslí si Klaus.

Klaus rozumí tomu, že se Zeman zatím nevyjádřil

Vyjádřil se i ke své středeční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem, o kterou Klaus požádal, aby se Zemanem pohovořil právě o vrbětické kauze. „Mluvil s prezidentem Zemanem a souhlasím s tím, že než vyřkneme nějaké zásadní soudy, tak bychom si měli vyčkat na dodání opravdu seriózních dat a informací a nedělat to bez toho. Myšlenka, že dáváme ultimáta Rusku, když ta data opravdu pořád nejsou, tak to já myslím, že není správné,“ prohlásil Klaus. Mlčet v momentu, kdy nejsou tvrdá fakta, ale pouze dohady a spekulace, je podle exprezidenta rozumné.

Klaus se k české zahraniční politice vyjádřil v pátek i pro Parlamentní listy, kdy poznamenal, že „Rusko jako věčný strašák a nepřítel není dobrý model ani pro nás ani pro Evropu“. „Racionální politikou malé země, jako je Česká republika, je mít dobré vztahy s velmocemi, předcházet mezinárodním konfliktům a neupadnout do vazalského vztahu vůči nikomu, ani spojencům. To vše s cílem zajistit prosperitu a současně udržet naši suverenitu, územní integritu a národní identitu,“ dodal.