1 významný obchod

Křetínský je jen krůček od ovládnutí velkého plynového naleziště na Donbasu

, NOVÉ

Témata: , ,

Český miliardář Daniel Křetínský je blízko k ovládnutí velkého plynového naleziště na Donbasu. Naleziště je v rukách ukrajinské vlády, která má o schválení obchodu rozhodnout. Vládní komise již prodej doporučila schválit. O plyn měl původně zájem Shell, který však v roce 2014 kvůli válce na východě Ukrajiny z projektu vycouval. Píší Hospodářské noviny.

Podle HN slíbila Křetínského EPH investovat do naleziště 200 milionů dolarů. Křetínského slovenská společnost Nafta plánuje během jednoho roku vytěžit 20-30 miliónů kubíků plynu, toto číslo chce během dvou let zvýšit na 100 miliónů. V roce 2022 to má být již miliarda kubíků. Za další čtyři roky by to mělo být až 7 miliard, a to po dobu dalších dvaceti let. 

Pokud bude prodej schválen, naváže Nafta na práci společnosti Shell, která v roce 2014 získala většinový podíl ve firmě, jež dostala od státu licenci na těžbu plynu. Ještě téhož roku však využil Shell klauzuli ve smlouvě o nepředpokládané změně podmínek, a z projektu odešel. Důvodem byla válka, která v Donbasu vypukla. Naleziště se totiž nachází mezi Charkovem a Doněckem a bojem byly zasaženy.

Pokud ukrajinská vláda obchod schválí, bude to první příchod zahraniční společnosti v plynovém sektoru na Ukrajinu od roku 2014. Podle zdrojů HN však existuje obava, zda místní oligarchové tak lukrativní obchod umožní, ti však sami do těžby investovat nechtějí, takže úspěch Křetínského je reálný.

Čtěte také: ČR má více než 28 tisíc dolarových milionářů, jejich počet vzrostl o 11 procent    

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,