V Brně se střetli radikálové a jejich odpůrci. Pochod byl rozpuštěn

V Brně se střetli radikálové a jejich odpůrci. Pochod byl rozpuštěnaktualizováno
Domov

1. máj v Brně

Echo24

V Brně skončil pochod desítek pravicových radikálů z Národní a sociální fronty, jejich shromáždění dnes kolem 20:15 rozpustil tajemník městské části Brno-střed Petr Štika. Pochodovali ze Zelného trhu a chtěli jít na Mendlovo náměstí, kam ale kvůli odporu stovek odpůrců nedošli. Štika jim proto navrhl jinou trasu, kterou však odmítli. Proto tajemník shromáždění rozpustil se zdůvodněním, že byly v ohrožení zdraví a majetek lidí.

Policie na twitteru uvedla, že zatím zadržela šest lidí, dva policisté se zranili. Mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Truksová Zuchová ČTK řekla, že záchranáři v souvislosti s demonstracemi nikoho neošetřovali. Na akci dohlížely stovky policistů, z nich bylo několik desítek těžkooděnců.

Rozpuštění akce radikálů oslavili odpůrci vlastním pochodem, ale kolem 21:00 se i oni začali rozcházet. Kvůli stovkám lidí v ulicích ale vznikaly problémy v MHD. Dopravní podnik proto volil jiné trasy. Jan Seitl z dopravního podniku novinářům řekl, že firma měla přichystaný plán na ohlášený průvod, nový pochod ale způsobil komplikace a vznikala zpoždění. Na křižovatkách byla desítka dispečerů, která spoje podle situace koordinovala. Dopravní podnik se snažil nasazovat i náhradní autobusy.

Pořadatelé pochodu radikálů uváděli,že chtějí "zažehnout plamen svobody" a "pozvednout Evropu z duchovního a biologického bahna". Jejich odpůrci je blokovali už na Zelném trhu, kde se také strhla potyčka, kterou ale policisté rychle utlumili. Poté vytvořili koridor, aby mohl průvod vyjít ze Zelného trhu a projít Masarykovou ulicí k nádraží až k Novým sadům, kde se uskutečnily projevy. V místě bouchlo pár petard. Policisté v průběhu pochodu zajistili i několik dalších lidí.

Koridor tvořili těžkooděnci, policejní dodávky a na místě byli i psovodi a policisté na koních, ze vzduchu hlídal situaci vrtulník. Jakmile Štika shromáždění rozpustil, zapálili radikálové v reakci na to pochodně. Štika i policisté je pak vyzvali, aby pochodně zhasli a odešli. Radikálové pochodně po pár minutách uhasili.

Už před setkáním radikálů jim odpůrci pustili z reproduktorů písničky z divadla Husa na provázku, aby zabránili jejich projevům, také začali jezdit v blízkosti radikálů na kolech. 

Průvod svolala do Brna Národní a sociální fronta. Ještě před setkáním radikálů se shromáždili jejich odpůrci na nedalekém Dominikánském náměstí před budovou magistrátu. Projevy měli například Zdena Mašínová a Fedor Gál. Antifašisté bubnovali na bubny, hráli šachy nebo točili obručí kolem těla.

První máj se v Brně v minulých letech opakovaně stal dnem slovních střetů i potyček mezi radikály a jejich odpůrci z řad antifašistů. Před dvěma lety prošlo městem 150 radikálů a sešlo se i 300 jejich odpůrců. Zasahovat musela policie.

Tajemník městské části Brno-střed Štika mohl shromáždění v krajním případě i rozpustit. Bylo by to v případě, kdyby se účastníci odchýlili od oznámeného účelu shromáždění nebo by ho směřovali k popírání nebo omezování práv osob pro jejich národnost, pohlaví, rasu, původ, politické smýšlení, náboženské vyznání, také pokud by akce vedla k podněcování nenávisti a nesnášenlivosti a účastníci by se dopouštěli násilí nebo jinak porušovali ústavu. Účastníci se nesmějí chovat násilně, ani mít střelné zbraně, výbušniny, pyrotechniku nebo si zahalovat obličeje. Rozpuštění je možné, pokud se nepodaří jiným zákrokem vyřešit situaci, která je v rozporu se zákonem.

Čtěte také: Brno čekají střety. Radikálům s pochodněmi budou čelit odpůrci s divadlem

Související články