Ajťák z brutální pařby byl léta pro smích, teď vyslal do kosmu Falcon

Příběh polského programátora

Ajťák z brutální pařby byl léta pro smích, teď vyslal do kosmu FalconNOVÉ 1
Svět
  • red, jhr
Sdílet:

Jednadvacet let stará fotografie čtyř mladíků, kteří vypadají jako studenti informatiky, dokázala obletět celý svět a stala se předlohou pro četné internetové vtipy. Snímek známý jako „brutální pařba informatiků“ však dostal nový rozměr. Jedním ze čtveřice je totiž Tomasz Czajka (druhý zleva), polský programátor, který se podílel na konstrukci rakety společnosti SpaceX Falcon Heavy. Tu firma jako nejsilnější a největší nosič současnosti v úterý úspěšně vyslala do vesmíru společně s kabrioletem Tesla.

Na pozoruhodný příběh Czajky upozornili uživatelé na Twitteru, zprávu poté převzala polská média a samotnému aktérovi na svém webu pogratulovala také Polská informační společnost, organizace sdružující polské IT specialisty. Podle polské pobočky serveru Bussines Insider nastoupil Tomasz Czajka do firmy vizionáře Elona Muska SpaceX v roce 2014. Specializuje se na vytváření řídícího softwaru. 

Příběh brutální IT pařby

Snímek s Czajkou a jeho třemi přáteli sedícími u stolu vznikl v roce 1997 v polském Zwardonu. Mladíci se tam účastnili vědeckého tábora a tamější matematické olympiády. Czajka tehdy na olympiádě obsadil druhé místo. V dospělosti pak na témže táboře působil jako vedoucí. 

Slavnou fotografii lze stále najít na webových stránkách zwardonského tábora, kde se jí chlubí organizátoři. Snímek nicméně rovněž posloužil jako základ řady internetových memů (obrázkových vtipů), jejichž autoři si dělali legraci z vzhledu mladíků, z jejich pletených svetrů a brýlí s tlustými obroučkami. V souvislosti s ním se ujalo označení „brutální pařba informatiků“.

Czajkův životopis

Působivý je rovněž životopis Tomasze Czajky. Po absolvování střední školy ve Stalově Wole vystudoval Fakultu matematiky, informatiky a mechaniky Varšavské univerzity. Studoval také ve Spojených státech. Před angažmá ve SpaceX Czajka působil 6 let ve společnosti Google, k Muskovu týmu se připojil před čtyřmi lety.

Doposud největší a nejsilnější raketa Falcon Heavy firmy SpaceX úspěšně vyletěla v úterý večer z mysu Canaveral. Média si všímala především toho, že nosič do kosmu vynesl rudý elektromobil Muskovy společnosti Tesla s umělým astronautem Starmanem. Vedle něj v kokpitu leží i slavný román Douglase Adamse Stopařův průvodce po Galaxii.

Čtěte také: VIDEO: Nejrychlejší auto ve vesmíru. Rudý kabriolet Tesla obíhá kolem Slunce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články