1 Kritika separatistů

Macron a Merkelová kritizovali volby separatistů v Donbasu

NOVÉ

Témata: , ,

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová odsoudili jako „nelegální a nelegitimní“ volby uspořádané v neděli u proruských separatistů v samozvané Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice v Donbasu na východě Ukrajiny.

Uvedla to agentura AFP. Volby, které skoro nikdo neuznává, podle dílčích výsledků vyhráli dosavadní vůdci separatistů Denis Pušilin a Leonid Pasečnik.

„Tyto takzvavé volby podkopávají územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny,“ uvedli ve společném komuniké oba státníci, kteří se v neděli v Paříži na okraji oslav stého výročí ukončení první světové války setkali ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Sám Porošenko po schůzce s Macronem a Merkelovou uvedl, že s nimi jednal o návrhu vyslat mírové síly OSN na „okupovaná území Donbasu“, protože „pouze mírová mise OSN v Donbasu je schopná prosadit minské dohody (o mírovém urovnání), ukončit přestřelky a zajistit či přimět Rusko, aby plnilo své závazky“. Porošenko podle listu Ukrajinska pravda také prohlásil, že je zbytečné se domlouvat s Ruskem, protože tato země nectí ani ty závazky, pod kterými se skví podpis ruského prezidenta či ruského velvyslance. S Macronem a Merkelovou se shodl, že volby u separatistů představují „hrubé porušení závazků, které Rusko přijalo v rámci minských dohod“, a také s nimi jednal o osvobození ukrajinských vězňů z ruských věznic.

Konflikt v Donbasu, který propukl na jaře 2014 po ruské anexi Krymu a svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevu, si vyžádal více než 10.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.