Stovky policistů hledají střelce ze Štrasburku, ten údajně ujel v taxíku

Stovky policistů hledají střelce ze Štrasburku, ten údajně ujel v taxíkuAKTUALIZUJEME
Policejní zásah ve Štrasburku Foto:

FOTO: Reuters

Svět

Střelba ve Štrasburku

Echo24

Stovky pracovníků francouzských bezpečnostních složek ve středu ráno pokračovaly v pátrání po 29letém muži, který je podezřelý, že v úterý večer zastřelil tři lidi v centru Štrasburku. Místní úřady upřesnily, že kromě toho utrpělo zranění 13 osob, osm z nich vážná. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez informoval, že vyšetřovatelé zadrželi pětici osob, hlavní podezřelý Chekatt Cherif by už ale prý mohl být mimo Francii. Podle Nuñeze není jisté, že útok měl teroristický motiv.

Střelba u vánočních trhů v alsaské metropoli začala krátce před osmou hodinou večer. Mezi 20:20 a 21:00 se policisté dvakrát ocitli s pachatelem v přestřelce, načež muž „zmizel v taxíku“, napsala televize BFMTV. Řidič taxíku vyšetřovatelům řekl, že po střelbě jednoho z vojáků nasazeného v rámci celostátní protiteroristické operace měl útočník patrně poraněnou levou paži.

Podle francouzských médií je nyní do pátrání zapojeno přes 600 strážců zákona. Pařížská prokuratura zahájila ve věci vyšetřování „vražd a pokusů o vraždy souvisejících s teroristickou činností“, podezřelý Cherif byl na speciálním seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez nicméně rozhlasové stanici France Inter řekl, že teroristická motivace pachatele nebyla prokázána, a vyzval k „nejvyšší opatrnosti“ při klasifikaci úterního útoku.

V úterý údajně policie plánovala Cherifa zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení a pokusu o vraždu z letošního léta, v bydlišti jej však už nezastihla. „Není vyloučeno, že střelec opustil území (Francie),“ konstatoval Nuñez.

V souvislosti se střelbou bylo zadrženo pět osob, které vyšetřovatelé vyslýchají kvůli kontaktům s pravděpodobným pachatelem. Ve vazbě je také bratr hlavního podezřelého, informoval alsaský deník Les Dernières Nouvelles d‘Alsace (DNA).

Starosta Štrasburku Roland Ries zároveň ráno poskytl první bližší informace o mrtvých a zraněných, kterými jsou prý převážně muži. Jsou mezi nimi místní obyvatelé, jedním ze zabitých je turista z Thajska.

Ihned po útoku Francie zesílila kontroly na nedalekých hranicích s Německem. V celé zemi byl zároveň zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Kromě posílení hraničních kontrol to znamená například zpřístupnění dalších sil v rámci protiteroristické operace Sentinel a větší nasazení bezpečnostních složek na vánočních trzích po celé zemi.

S příchodem rána sice přestalo ve Štrasburku platit omezení pohybu, život ve městě se však dnes do normálních kolejí nevrátí. „Po včerejších dramatických událostech jsem se rozhodl uzavřít dnes vánoční trhy a zrušit veškerá představení plánovaná ve štrasburských kulturních institucích,“ napsal na twitteru starosta Ries. Dál platí i zákaz manifestací a dalších větších shromáždění.

Alsaské město se dnes ponořilo do smutku, vlajky jsou staženy na půl žerdi. Vyučování bylo zrušeno ve všech mateřských a základních školách; rodiče tam sice mohou své děti přesto poslat, ale úřady jim to nedoporučují.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Přímo u střelby ve Štrasburku byl i český občan. Vyvázl bez zranění