1 Střelba ve Štrasburku

Stovky policistů hledají střelce ze Štrasburku, ten údajně ujel v taxíku

, AKTUALIZUJEME

Stovky pracovníků francouzských bezpečnostních složek ve středu ráno pokračovaly v pátrání po 29letém muži, který je podezřelý, že v úterý večer zastřelil tři lidi v centru Štrasburku. Místní úřady upřesnily, že kromě toho utrpělo zranění 13 osob, osm z nich vážná. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez informoval, že vyšetřovatelé zadrželi pětici osob, hlavní podezřelý Chekatt Cherif by už ale prý mohl být mimo Francii. Podle Nuñeze není jisté, že útok měl teroristický motiv.

Střelba u vánočních trhů v alsaské metropoli začala krátce před osmou hodinou večer. Mezi 20:20 a 21:00 se policisté dvakrát ocitli s pachatelem v přestřelce, načež muž „zmizel v taxíku“, napsala televize BFMTV. Řidič taxíku vyšetřovatelům řekl, že po střelbě jednoho z vojáků nasazeného v rámci celostátní protiteroristické operace měl útočník patrně poraněnou levou paži.

Podle francouzských médií je nyní do pátrání zapojeno přes 600 strážců zákona. Pařížská prokuratura zahájila ve věci vyšetřování „vražd a pokusů o vraždy souvisejících s teroristickou činností“, podezřelý Cherif byl na speciálním seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost. Náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez nicméně rozhlasové stanici France Inter řekl, že teroristická motivace pachatele nebyla prokázána, a vyzval k „nejvyšší opatrnosti“ při klasifikaci úterního útoku.

V úterý údajně policie plánovala Cherifa zadržet v rámci vyšetřování ozbrojeného přepadení a pokusu o vraždu z letošního léta, v bydlišti jej však už nezastihla. „Není vyloučeno, že střelec opustil území (Francie),“ konstatoval Nuñez.

V souvislosti se střelbou bylo zadrženo pět osob, které vyšetřovatelé vyslýchají kvůli kontaktům s pravděpodobným pachatelem. Ve vazbě je také bratr hlavního podezřelého, informoval alsaský deník Les Dernières Nouvelles d‘Alsace (DNA).

Starosta Štrasburku Roland Ries zároveň ráno poskytl první bližší informace o mrtvých a zraněných, kterými jsou prý převážně muži. Jsou mezi nimi místní obyvatelé, jedním ze zabitých je turista z Thajska.

Ihned po útoku Francie zesílila kontroly na nedalekých hranicích s Německem. V celé zemi byl zároveň zvýšen stupeň ohrožení teroristickým útokem na nejvyšší. Kromě posílení hraničních kontrol to znamená například zpřístupnění dalších sil v rámci protiteroristické operace Sentinel a větší nasazení bezpečnostních složek na vánočních trzích po celé zemi.

S příchodem rána sice přestalo ve Štrasburku platit omezení pohybu, život ve městě se však dnes do normálních kolejí nevrátí. „Po včerejších dramatických událostech jsem se rozhodl uzavřít dnes vánoční trhy a zrušit veškerá představení plánovaná ve štrasburských kulturních institucích,“ napsal na twitteru starosta Ries. Dál platí i zákaz manifestací a dalších větších shromáždění.

Alsaské město se dnes ponořilo do smutku, vlajky jsou staženy na půl žerdi. Vyučování bylo zrušeno ve všech mateřských a základních školách; rodiče tam sice mohou své děti přesto poslat, ale úřady jim to nedoporučují.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Přímo u střelby ve Štrasburku byl i český občan. Vyvázl bez zranění

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.