„Rasimus je na Princetonu pevně zakořeněn,“ napsal rektor. Ministerstvo vyslalo inspekci

RASISMUS V AMERICE

„Rasimus je na Princetonu pevně zakořeněn,“ napsal rektor. Ministerstvo vyslalo inspekci 2
Svět

Echo24

Rektor Princetonské univerzity napsal otevřený dopis, ve kterém uvedl, že rasismus je na univerzitě „pevně zakořeněn.“ V reakci na dopis se dočkal reakce ministerstva školství, které uvedlo, že na univerzitu posílá inspekci. V případě, že by se slova rektora potvrdila, hrozí Princetonu pozastavení programů, které jsou hrazeny z veřejných peněz. Se zprávou přišel server Washington Examiner.

Rektor Christopher L. Eisgruber publikoval otevřený dopis na začátku září. Uvedl v něm, že „rasismus a škody, které způsobuje,“ na univerzitě stále „přetrvává“. V dopise dále pokračoval, že rasismus je „pevně zakořeněn v jejích strukturách“. Reagoval tak na dopis stovek členů fakulty, ve kterém požadovali rasistické kvóty či změnu v standardizovaných přijímacích testech. A jím měl být zřejmě také adresován. Dostalo se mu však také zájmu ze strany amerického ministerstva školství.

To uvedlo, že univerzitu v souvislosti s dopisem vyšetřuje. Pokud by se totiž informace z dopisu potvrdily, znamenalo by to, že univerzita porušuje zákon o občanských právech z roku 1964. Ten uvádí, že žádný člověk v Spojených státech by neměl na základě rasy či národnosti, být vyloučen či diskriminován z „programu či činnosti, které jsou financovány z federálních peněz“. Univerzita je zařazena v některých programech ministerstva, z kterých by mohla být nyní vyloučena. V případě, že by ministerstvo rozhodlo, že univerzita zákon porušuje, mohla by také univerzitě odebrat některé certifikáty.

Vyšetřování je teprve na začátku. Ministerstvo bude pro prohlášení rektora hledat důkazy. Sám rektor a „určený reprezentant univerzity“ budou muset před vyšetřovateli vypovídat pod přísahou. Vyšetřovatelé také budou chtít důkazy, které rektora k takovému prohlášení vedly, včetně seznamu osob, které měly být takto diskriminovány. Zároveň je však nutno upozornit, že vyšetřování na základě zákona o občanských právech provádí ministerstvo běžně.

Princetonská univerzita byla založena už v roce 1746. Je jedna z nejstarších a nejprestižnějších univerzit ve Spojených státech, je součástí takzvané Ivy League, jejíž součástí jsou nejlepší americké univerzity. Nachází se v Princetonu ve státě New Jersey na severovýchodě USA. Mezi slavné absolventy se řadí například bývalý americký prezident Woodrow Wilson, matematik Alan Turing či jeden z nejbohatších lidí na světě Jeff Bezos.