Zeman si privatizuje stát pro své podporovatele a sousedy

Komentář

Zeman si privatizuje stát pro své podporovatele a sousedyKOMENTÁŘ 1
Komentáře

Lenka Zlámalová

Co dnes motivuje Miloše Zemana? Co je spojilo s Pavolem Krúpou v tažení proti Zdeňkovi Bakalovi? Proč se Krúpa ve svém nátlaku inspiruje na Ukrajině? 

Činy a slova prezidenta Miloše Zemana vedou v posledních letech dva hlavní motivy. Nevypadá to, že by se pokoušel udělat něco skutečně státnického. Něco, čím by se zapsal do dějin. Zeman si svou moc bezpochyby užívá. To je patrné ze všech jeho veřejných vystoupení. Uspokojuje totiž jeho dvě hlavní potřeby. Pomstít se a provokovat své odpůrce.

Čím víc budou psát a křičet, že Zeman je fuj, tím víc bude prezident v těch provokacích agilnější. Nominace na státní vyznamenání, mezi nimiž se objevil i podnikatel Pavol Krúpa, dnes už jen menšinový vlastník investiční společnosti Arca Capital (má 5 procent akcií), nepatří do kategorie pomsta, ale provokace.

O Zdeňku Bakalovi a jeho velmi škodlivé roli, kterou sehrál v české společnosti a ekonomice, jsme toho napsali už hodně. Zeman si ho ale jako svou vúdú panenku nevybral proto, že by byl Bakala škodlivější než jiní. Kdyby racionálně měřil míru společenské škodlivosti, šel by po Andreji Babišovi s jeho podivným původem majetku a podezřením z řady trestných činů. To je v této kategorii úplně jiná liga než Bakala. Z Babiše si ale udělal hlavního spojence.

Jako hlavní terč si Bakalu vybral proto, že se sám Bakala pasoval do role mecenáše pokrokářské vrstvy, která si udělala jedno z hlavních společenských témat boj proti Miloši Zemanovi. Každý útok na Bakalu je útok na Zemanem často posedlé pokrokáře. Tento souboj nepříjemně otravuje veřejnou debatu a vytlačuje z ní podstatnější témata.

Když se někdo v rámci svého vlastního byznysového projektu pustí do Bakaly, je to pro Zemana cenný partner. Takže se spojily jejich zájmy s finančníkem Pavolem Krúpou. Tomu se Zeman chystá dát státní vyznamenání. Nikoliv za jeho podnikatelské výsledky. To nepředstírá ani prezident. Chce mu ho dát za boj se Zdeňkem Bakalou a za snahu nechat Bakalu zavřít, po čemž prezident velmi touží a nijak se tím netají.

Pavol Krúpa je pozoruhodná postava. Přestože je Slovák, sám sebe popisuje jako podnikatele ukrajinského typu. V srpnu 2015 o svém podnikatelském stylu poskytl pozoruhodný rozhovor Týdeníku Echo. Už titulek mluví sám za sebe: „Přenesu sem know-how z Ukrajiny“. Když se poté, co z ní Zdeněk Bakala odsál desítky miliard korun, začala dostávat těžební firma OKD do problémů, pořídil si v ní Krúpa podíl, skoupil i některé její pohledávky. Jako motivaci k nákupu uvedl právě boj s Bakalou. Asi čekal, že si u něj Bakala za velké peníze koupí klid. Nebylo by to poprvé, to je to know-how.

Krúpa se pustil do Bakaly na všech frontách. Chtěl dokonce přivézt horníky demonstrovat před jeho vilu ve Švýcarsku, což mu ale úřady zatrhly. „Musíte mít nějakou pozici, která vám dává takovou legitimitu, abyste mohl nějak aktivně vystupovat. Jedna z těch pozic, kterou jsme definovali jako nevyhnutelnou, je nákup akcií NWR. Chceme vstoupit také do vztahu věřitelského, přes dluhopisy. Možná přijde čas, že vstoupíme i do dluhopisů RPG Byty a tam z pozice věřitele budeme určitě poukazovat na to, že došlo k porušení řádného hospodaření a že peníze byly účelově vyvedené ze společnosti. Celý ten projekt byl jeden velký připravený podvod. Když si vezmete, jak Bakala fúzoval, převáděl firmy a nasazoval tam takříkajíc bílé koně… To si rády poslechnou autority v Londýně, ve Švýcarsku, v USA nebo i tady. Protože tohle není standardní systém. Ať je to praní špinavých peněz, krácení daně, neodborné hospodaření, všechno máme rozpracované a budeme postupně jakoby zveřejňovat a podávat žaloby,“ říká Krúpa v citovaném rozhovoru, proč vstoupil do OKD. „Náš byznys, nazvěme ho klidně agresivní nebo nájezdnický, stojí na tom, že se nebojíme. Když máme jít do nějakého konfliktu, tak do něj jdeme – i když se mu v lepším případě vyhýbáme, protože je lepší se dohodnout a najít synergie než se soudit nebo dohadovat. Tohle je jiný případ. Tvrdím, že jde o evidentní případ několikanásobného porušení zákona – při privatizaci, podvedení akcionářů a péči řádného hospodáře. Když někdo něco ukradl, musí být za to zodpovědný a musíte najít způsob, jak ho k té zodpovědnosti dotáhnout,“ vysvětluje Krúpa. „Na Ukrajině jsem se naučil jedné věci. Když nepomáhá zákon, pomáhá Majdan nebo demonstrace. A to uděláme. Takže importujeme takové know-how z Ukrajiny. Bakala si myslí, že bude spokojeně žít ve Švýcarsku, ale nebude.“

Nájezdnický byznys Krúpy a provokace prezidenta republiky se spojily ve společný zájem. Z Krúpy se stal Zemanův velký podporovatel. Dnes tvrdí, že převážně „nefinanční“, ale na dotaz Echo24, jestli mu někdy některá z jeho firem dala peníze, říká, že už si nepamatuje, jestli to udělal.

Miloš Zeman před časem ohlásil, že až skončí na Hradě, chtěl by si nechat postavit „malý bungalov“ v Mnichovicích za Prahou. Už má vyhlédnutý pozemek. Seznam.cz zjistil, že onen vyhlédnutý pozemek zatím patří podnikateli Oleksandru Bulyginovi. Sousedí přímo se zahradou u vily Pavola Krúpy. Ten už se na svého nového souseda moc těší. „Přál bych si, kdyby pan prezident byl můj přímý soused. Pana prezidenta si vážím a mít takového souseda považuji za poctu,“ řekl Seznamu Krúpa.

Takže Miloš Zeman už došel až do stadia, kdy si státní vyznamenání privatizuje pro své podporovatele a sousedy. Sám Krúpa na otázku Echo24, jestli cítí, že má zásluhy hodné státního vyznamenání, odpovídá: „Vyznamenání od pana prezidenta si velmi vážím. Je to pro mě pocta. Doufám, že toto vyznamenání bude motivací pro všechny, kdo se chtějí postavit zločinu, okrádání a korupci.“ Skoro to vypadá, že Zeman s Krúpou hrají legrační komedii. Bohužel je to reality show.