Trenéra Jandače u hokejové reprezentace nahradí zkušený Říha

Trenéra Jandače u hokejové reprezentace nahradí zkušený ŘíhaAKTULIZOVÁNO
hokejový trenér Miloš Říha Foto:

Foto: Александр Головко / Wikimedia Commons

Domov

národní tým

Novým trenérem hokejové reprezentace se podle očekávání stal Miloš Říha starší. Ve funkci nahradí Josefa Jandače, který vedl národní tým dvě sezony. Členové výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje na čtvrtečním zasedání zvolili Říhu jednomyslně. Devětapadesátiletý trenér podepíše se svazem dvouletou smlouvu.

Novým generálním manažerem bude někdejší vynikající útočník Petr Nedvěd, pro kterého to bude první funkcionářská zkušenost. Vystřídá jiného bývalého hráče NHL Jiřího Fischera, který se podílel na tvorbě týmu pro mistrovství světa v Dánsku.

„Je to největší čest, vrchol, kterého může trenér dosáhnout,“ řekl Říha pro Hokejka TV. „Mít na zádech reprezentaci je samozřejmě obrovská odpovědnost před lidmi, před světem, ale kvůli tomu trenéři tu práci dělají. A aby tam po nich zůstal črt,“ uvedl Říha s tím, že když ho oslovilo vedení svazu, šly všechny další nabídky stranou.

Říha ocenil práci svého předchůdce a uvedl, že by na ni chtěl v řadě věcí navázat. „Myslím si, že mu trošku něco chybí, ale udělal neskutečnou práci. Nastolil trenérskou školu, teorii má perfektně zvládnout. Trošku mu jen chybělo štěstíčko s mužstvem, trenérský nadhled, ale uznání musí přijít. Jeho dvouletá práce měla smysl,“ uvedl Říha.

Jeho úkolem bude ukončit čekání na medaili z vrcholné akce. Na mistrovství světa získali čeští hokejisté naposledy bronz v roce 2012. Na olympiádě se národní tým prosadil mezi nejlepší v Turíně 2006, kdy byl rovněž třetí. Ve Vancouveru, Soči ani letos v Pchjongčchangu medaili hokejisté nezískali.

Hlavními kandidáty na uvolněné místo po Jandačovi byli původně Martin Straka a Libor Zábranský. Majitelé a šéfové plzeňského klubu respektive mistrovské Komety Brno však nabídku převzít reprezentaci odmítli. Prezident hokejového svazu Tomáš Král následně oslovil trojici Filip Pešán, Říha a Václav Varaďa.

Zatímco Pešán i Varaďa jsou v současnosti smluvně vázáni v klubech, Říha je bez angažmá a může se reprezentaci věnovat na plný úvazek. Naposledy vedl Slovan Bratislava, ve kterém skončil loni v říjnu. V Kontinentální lize trénoval také ruské kluby Chimik Voskresensk, Spartak Moskva, Petrohrad, Omsk a Atlant Mytišči, který dovedl v roce 2011 do finále. V české extralize trénoval Pardubice, Karlovy Vary nebo Spartu.

Čtěte také: Dominik Hašek končí. Jeho snídaně se Smartym bude v červnu poslední

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články