Bývalý člen AfD zakládá novou stranu a jde do voleb. Jako logo zvolil symbol rakouských nacistů
Nová nacionální strana v SRN
Ještě nedávno vysoký představitel německé Alternativy pro Německo (AfD), sasko-anhaltský zemský poslanec a kontroverzní politik André Poggenburg se po rozporech s jejím vedením rozhodl odejít ze strany a založit si své vlastní nacionální uskupení. Partaji s názvem Probuzení německých patriotů (Aufbruch deutscher Patrioten — Mitteldeutschland) přitom vybral jako logo modrou chrpu, jíž jako svůj symbol používali ve 30. letech minulého století rakouští nacisté. Chrpa se později v hnědém hnutí objevovala opakovaně.
Třiačtyřicetiletý politik, který byl zástupcem nacionálně-konzervativního křídla AfD, se do povědomí německé veřejnosti dostal především kvůli několika kontroverzním výrokům. Loni například hovořil o Turcích žijících v Německu jako o „honcích velbloudů“ a "obchodnících s kmínem", kteří „nemají v Německu co pohledávat“, a lidi s dvojím občanstvím označil za "ksindl bez vlasti a otčiny".
Pod tlakem spolustraníků Poggenburg následně opustil funkci předsedy AfD v Sasku-Anhaltsku i šéfa frakce strany v zemském sněmu a zůstal jen řadovým zemským poslancem. Spornými Poggenburgovými výroky se zabývala i německá prokuratura, podle ní ale nepřekročily hranici svobody slova. Navíc, první z citovaných výroků o "honcích velbloudů" padl v čase karnevalu, kdy mnozí němečtí politici příliš neváží svá slova.
Tento týden v úterý vedení AfD zakázalo Poggenburgovi na dva roky zastávat stranické funkce. Učinilo tak v reakci na jeho novoroční tweet, v němž popřál „spoluobčanům našeho národního společenství zdravý, pokojný a vlastenecký rok 2019“. Výraz národní společenství (Volksgemeinschaft) je přitom spojený se slovníkem nacistů.
Vnitřní rozbroje a kontroverzní znak
Poggenburgovy rozpory s vedením Alternativy „nakonec narostly do nesmírných rozměrů a přivedly mě k rozhodnutí, že musím ve svém politickém boji za tuto zemi pokračovat mimo AfD,“ sdělil dotyčný deníku Die Welt. Jak ale poznamenávají němečtí komentátoři, Poggenburg svým krokem jen těsně předešel vyhazovu ze strany.
Za "Probuzením německých patriotů" společně s Poggenburgem stojí i další bývalí členové AfD, kteří její saské buňky opustili v nedávné době. Pokud jde o název nové partaje, lze ho do češtiny překládat několika způsoby. Místo slova "probuzení" (Aufbruch) lze použít i výrazy jako obnova, obrození či některé další.
Stávající členové německé strany, jež kritizuje masovou migraci a islám, v Poggenburgově odchodu nevidí zásadní nebezpečí, někteří jeho rozhodnutí dokonce vítají.„Poggenburg nemá na stranu žádný vliv. Považuji za velmi nepravděpodobné, že by jej někdo od nás následoval v jeho politické bezvýznamnosti,“ řekl německé tiskové agentuře DPA šéf AfD Alexander Gauland. „Je to dobrá zpráva,“ myslí si zase Beatrix von Storchová, poslankyně strany v Bundestagu.
Pozornost nicméně vzbudil znak nově vznikajícího subjektu. Jeho předseda na svém facebookovém profilu nahrál fotografii, na níž jeho osobu doplňuje ještě modrá chrpa, tedy charakteristický symbol rakouských národních socialistů. Stejná květina se nachází i na banneru AdP — Mitteldeutschland.
Radikální křídlo uvnitř AfD sice v poslední době stále sílilo, ale o možném úspěchu nového uskupení existují mezi německými komentátory a politology silné pochybnosti. Zatím se rozhodně pod Poggenburgův nový národovecký praporec moc nikdo nehrne. Pokud jde o zemské volby v Sasku, Durynsku a Braniborech, může Probuzení německých patriotů zabodovat nejvíce v Sasku, kde by mohlo získat jedno až dvě procenta hlasů, míní politolog Oskar Niedermayer v rozhovoru pro Die Welt. V ostatních zmíněných spolkových zemích má Poggenburg velkou konkurenci v už tak radikálních předácích tamní AfD.