Manipulace fotkou? Plačící holčička nikdy od matky oddělená nebyla

Time proti Trumpovi

Manipulace fotkou? Plačící holčička nikdy od matky oddělená nebylaNOVÉ
Titulní strana časopisu Time Foto:

Foto: time.com/magazine

1
Svět

nel Echo24

Amerika bouřlivě řeší téma odtrhávání dětí migrantů od rodičů po zadržení na mexicko-americké hranici. Prezident Donald Trump, který v týdnu opatření zrušil, se stejně ocitl na chystané titulní straně časopisu Time. Tam proti němu pod titulkem „Welcome to America“ stojí dvouletá plačící holčička z Hondurasu. Jde o koláž z fotografie, která obletěla svět. Holčička ze snímku Johna Moora fotícího pro Getty Images ve skutečnosti ale nikdy od své matky oddělena nebyla. Časopis Time nicméně uvedl, že si za titulkou stojí, jelikož zachycuje, „co je v této chvíli v sázce“.

Sandra Sanchezová se rozhodla se svou dcerou Yanelou zažít „americký sen“, ale nikomu o svých plánech neřekla, píše server The Independent. Na cestu z Puerto Cortes v Hondurasu se vydala 3. června a zaplatila šest tisíc dolarů pašerákovi. Dvaatřicetiletá Sandra a její dvouletá Yanela byly součástí skupiny, kterou chytila pohraniční stráž na mexicko-americké hranici poté, co překonaly řeku Rio Grande.

Otec dívky na fotce Denis Hernandez neviděl svoji ženu a dceru tři týdny. „Neumíte si představit, jak jsem se cítil, když jsem viděl tu fotku s mojí dcerou,“ řekl v rozhovoru pro Daily Mail. „Zlomilo mi to srdce. Je těžké pro otce to vidět, ale vím, že nejsou v nebezpečí. Jsou ve větším bezpečí, než když podnikaly cestu k hranici,“ dodal.

Manipulaci s fotkou komentovala s rozhořčením řada republikánů. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová napsala na Twitteru, že „je ostudné, jak demokrati a média zneužili fotografii této malé dívky ke svým zájmům“. Další stoupenkyně Trumpa, konzervativní komentátorka Ann Coulterová, se v rozhovoru s televizí Fox News nechala slyšet, že děti na hranici jsou „herci“, kteří dostali scénář od liberálů. Trumpovi Coulterová přitom vzkázala: „Nevěřte tomu“.

Autorem fotografie je John Moore. „Jediné, co jsem chtěl udělat, bylo ji (Yanelu) zvednout. Ale nemohl jsem,“ cituje fotografa časopis Time. Snímek časopis upravil tak, že naproti holčičce stojí americký prezident Donald Trump. Jako titulní strana má vyjít 2. července.

Trump opatření zrušil, ale...

Trump v poslední době čelil rostoucí mezinárodní i domácí kritice za politiku, v jejímž důsledku bylo na mexicko-americké hranici od května odděleno od rodičů na 2300 dětí migrantů. Tento týden nakonec opatření zrušil.

V pátek ale šéf Bílého domu odmítl „falešné příběhy o smutku“ a dodal, že opravdovými oběťmi imigrační krize v USA jsou rodiny obětí vražd spáchaných ilegálních přistěhovalci, napsala agentura AP.

„Musíme zajistit pevnou jižní hranici,“ napsal americký prezident na Twitteru. „Nesmíme dopustit, aby naši zemi obsadili nelegální imigranti, zatímco demokraté vypráví falešné příběhy o smutku a trápení v domnění, že jim to pomůže ve volbách. (Barack) Obama a další čelili stejné situaci a neudělali nic!“ dodal.

„Slyšíte druhou stranu, nikdy neslyšíte tuto stranu,“ uvedl Trump v projevu před desítkami rodin, jejichž příbuzní byli zavražděni migranty bez dokumentů. Tyto rodiny obětí Trump označoval za „andělské“. Zdůraznil, že rodiny migrantů, které byly rozděleny na hranicích, se na rozdíl od andělských rodin se svými blízkými opět setkají.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Je mi to úplně jedno.“ Trumpová sklízí kritiku za bundu