Korupce v Brně. Razie u místostarosty Liškutina odhalila statisíce v hotovosti

Podezření z korupce

Korupce v Brně. Razie u místostarosty Liškutina odhalila statisíce v hotovostiNOVÉ
Domov

mm Echo24

Policejní razie u bývalého místostarosty městské části Brno – Ivanovice Petra Liškutina (ANO) nedávno odvolaného kvůli obvinění z korupce kolem stavebních zakázek na radnici odhalila statisíce korun v hotovosti. Liškutin je označil za úspory, bankám prý totiž nevěří. Přesto na svém účtu disponuje částkou přes 300 tisíc korun. Informuje o tom deník Právo s odvoláním na soudní dokumenty.

Podle policie měl brněnský politik většinu peněz ukrytých ve schránce, sám však jako polehčující okolnost udává to, že vyšetřovatelům sám ukázal, kde se částka nachází. Hotovost podle něj pocházela z dob jeho podnikání v devadesátých letech, kdy vedl stavební firmu. Ta však podle údajů v obchodním rejstříku vykazovala během své činnosti až půlmilionové ztráty.

Liškutin působil na radnici Brno-střed také jako vedoucí odboru investic. Právě kvůli této funkci se prý stal „obětí svého zaměstnání a povolání“. Čerpání provizí od spřátelených firem a společností pak označil jako „povinnost“.

„Jestliže si někdo zařídil, že budou tři firmy osloveny, a on dostal od nadřízeného příkaz ‚tyto firmy oslov‘, musel je oslovit. Jeho nadřízeným byl pan Š. (Švachula – pozn. red.),“ cituje Právo Liškutinovu argumentaci v dokumentu.

Čtěte také: Domovní prohlídka u Rafaje odhalila dva miliony v hotovosti. Původ peněz nedoložil

Již v minulosti se navíc Liškutin ve svém obvinění odvolával na „pouhé plnění rozkazů“ svého nadřízeného Jiřího Švachuly, který působil jako radní pro investice. Ten je podle vyšetřovatelů hlavním organizátorem v případu údajné korupce při manipulaci se zakázkami Brna-střed. Jejích devět členů si mělo od roku 2014 na úplatcích přijít na více než 17 milionů korun, více jak polovina z částky měla připadnout právě Švachulovi.

Policie zasahovala na radnici Brno-střed v březnu kvůli údajnému zmanipulování radničních zakázek. Celkem devět lidí obvinila z účasti na zločinecké organizované skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Ve vazbě tenkrát skončilo pět stíhaných, hrozilo jim 10,5 roku až 16 let vězení.

Důsledek razie na radnici. ANO vyloučilo Švachulu i Liškutina ze svých řad

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.