Senátorka se urazila, Trump ji totiž označil za Pocahontas

rasistická poznámka?

Senátorka se urazila, Trump ji totiž označil za PocahontasNOVÉ
Senátorka Elizabeth Warren Foto:

FOTO: Shutterstock

3
Svět

Americký prezident Donald Trump na setkání veteránu z druhé světové války z indiánského kmene Navajů označil demokratickou senátorku za stát Massachusetts Elizabeth Warrenovou za legendární indiánku Pocahontas. Warrenová Trumpovu poznámku považuje za rasistickou. Informovala o tom agentura Reuters.

Veteráni, kteří se s Trumpem setkali, byli takzvaní code talkers, neboli uživatelé jazykového kódu založeném na nepsaném jazyce Navajů, který za druhé světové války dokonale zmátl Japonce. Kód, využitý armádou USA v Tichomoří, byl jen v hlavách Navajů vycvičených v radiové komunikaci. Každá zpráva přečtená nahlas „code talkerem“ byla vzápětí okamžitě zničena. „Japonci dělali všechno možné, aby kód prolomili, ale nikdy se jim to nepodařilo,“ řekl podle AP jeden z prvních code talkerů Chester Nez v rozhovoru, který poskytl v roce 2010.

Americký prezident veterány na setkání, které se konalo v pondělí v Kongresu, pochválil a řekl: „byli jste tu mnohem dříve než kdokoliv z nás… je tu ale jedna senátorka, která tu už je také hodně dlouho. Říkají jí Pocahontas“.

Socha slavné Pocahontas
Socha slavné Pocahontas Foto:

FOTO: Shutterstock

Trump během prezidentské kampaně označil Warrenovou za Pocahontas několikrát poté, co řekla, že má indiánské předky.

Warrenová dříve učila na právnické fakultě Harvardovy univerzity a byla poradkyní Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Do Senátu byla zvolena v roce 2012.

„Je smutné, že si prezident Spojených států nedokáže ani během ceremoniálu, který se konal na počest těchto hrdinů, odpustit rasistické poznámky,“ řekla Warrenová ve vysílání televize MSNBC.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová odmítla, že Trumpova poznámka byla rasistická.

„Myslím, že většinu lidí pohoršuje, že senátorka Warrenová lže o svém původu s vidinou kariérního růstu,“ řekla Sandersová.

Šéf Národního kongresu amerických indiánů Jefferson Keel požádal Trumpa, aby poselství Pocahontas nezneužíval.

Čtěte také: Trumpa urazil časopis Time. Není jisté, zda bude osobností roku

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.