Muž přišel o nohu kvůli střelbě, fotografii našel bez svolení na krabičce od cigaret

VAROVNÉ OBRÁZKY

Muž přišel o nohu kvůli střelbě, fotografii našel bez svolení na krabičce od cigaretNOVÉ
Česká mutace varování s inkriminovanou fotografií Foto:

FOTO: ec.europa.eu

1
Panorama

zd Echo24

Šedesátiletý muž žijící na východě Francie tvrdí, že snímek jeho amputované nohy je jako varování před následky kouření na cigaretové krabičce, aniž by k tomu kdy dal souhlas. O nohu navíc nepřišel v souvislosti s kouřením, ale kvůli střelnému zranění v devadesátých letech, píše britská BBC. Fotografii amputované nohy s nápisem „Kouření ucpává vaše tepny“ znají z cigaretových krabiček i čeští kuřáci.

Šedesátiletý Albánec, který žije ve Francii, však o svou nohu přišel v důsledku střelby v roce 1997 ve své rodné zemi. Jeho právník kontaktoval pro vyjasnění situace Evropskou komisi, která má distribuci fotografií napříč EU na starost.

Obrázek objevil náhodou v minulém roce jeho syn, který si koupil na zahraniční cestě v Lucembursku balíček cigaretového tabáku, uvádí francouzská média. Po návratu domů se celá rodina shodla na tom, že jde o nohu jejich otce. „Byli jsme ohromení, nevěřili jsme tomu,“ řekla dcera muže místním novinám. „Je to (noha) našeho otce. Jeho jizvy jsou charakteristické,“ dodala.

To potvrdil podle BBC i rodinný právník Antoine Fittante. „Každá jizva je specifická, unikátní. Na druhé noze má navíc stopy po popálení, je to zcela jasné. Expert nebude mít žádný problém fotografii identifikovat,“ řekl právník s tím, že se jeho klient cítí zrazený, jeho důstojnost utrpěla poté, co bylo jeho fyzické postižení zobrazováno na cigaretových krabičkách.

Podle muže fotografii zřejmě pořídili v jedné z nemocnic, kterou navštívil kvůli konzultaci ohledně protézy.

Podobný případ se objevil už v minulosti

Podobný protest proti využití fotografie na cigaretách se objevil už v roce 2016. Na jedné z nich je zobrazen muž na smrtelné posteli. Tehdy se ozvala Rakušanka, která tvrdila, že na obrázku je její muž, který vůbec nezemřel na následky kouření. Evropská unie se však proti nařčení ohradila, podle ní šlo o fotografii Němce, který jim dal své svolení k fotografování. Mluvčí Evropské komise řekl, že je mu to velice líto, ale muži jsou si zkrátka jen velmi podobní. Nemocnice AKH ve Vídni, která muže Rakušanky před smrtí léčila, také potvrdila, že fotografie nepochází odtamtud, informoval před třemi lety rakouský server The Local.


Čtěte dále: „Hrůza“ nebo „globální lídr“? Von der Leyenová vyvolává u českých politiků spíše skepsi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.