1 NOVĚ RUSKÉ RAKETY

Fotografie zachytily záhadné ruské rakety. Jde o protidružicové střely?

, NOVÉ

Témata: , ,

Fotografie z ruského testovacího letiště Žukovskij poblíž Moskvy zachytily letouny MiG-31 nesoucí záhadné nosné rakety velkých rozměrů. Tyto letouny jsou schopné nést těžký náklad do vysokých výšek. To z nich dělá ideální nosiče nejen raket k útoku na cíle na povrchu, ale i cíle na zemské orbitě, píše server The Drive.

Celkem tři snímky letounu MiG-31 s neznámým typem nosných raket vyfotili letečtí fotografové. Dva pořídil fotograf Alex Snow, třetí fotograf vystupující pod pseudonymem ShipSash, který snímek zveřejnil na fotografickém webu o letectví JetPhotos.

Fotografie vyvolaly spekulace o tom, že Rusko obnovilo projekt protidružicových střel. Nejde o žádný nový nápad, podobné projekty zkoušeli už v dobách Sovětského svazu. „Už v 80. letech něco takového zkoušeli, probíhaly jenom nosné zkoušky, nikdy to nevypustili," řekl pro Echo24 vojenský analytik Lukáš Visingr. Dodal, že už dříve Rusko avizovalo, že chtějí tento projekt protidružicové rakety odpalované z letadla obnovit.

„Američané takovou věc vyzkoušeli už v 80. letech doopravdy, vypustili ze své F-15 raketu, která družici zničila," dodal Lukáš Visingr s tím, že řada sestřelů družic se už v minulosti udála, ale pouze raketami ze země.

Není však jisté, k čemu mají nosné rakety sloužit. „Je úvaha, že to nemusí být jen protidružicová raketa, ale teoreticky nosič malých satelitů. Konstrukce je u něčeho takového prakticky stejná, pořád je to nosná raketa, která dopraví něco do kosmu," řekl pro Echo24 Lukáš Visingr. Podle jeho názoru se nejpravděpodobněji jedná o maketu pro nosné zkoušky. „Je ale zřejmé, že na něčem takovém dělají," dodal.

Čtěte dále: Ruská hrozba. Britové plánují vyslat 800 vojáků do Norska, vybudují základnu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou
,